55 PI. VII n°. 4. Wij voegen achter den boog het anker in den cirkelhoewel dit ter naauwernood gezegd kan worden tot de middeleeuwen te behoorenals voorkomende in de stedelijke rekening van Middelburg over het jaar 1548 Doch wij hebben gemeend dit te moeten doenomdat het als voortzetting kan worden beschouwd van de volgende figuren en alsnu tusschen deze en den boog geplaatst dui delijk doet zien, dat de bedoelde figuren niet tot de cate gorie van den boog kunnen worden gebragt, maar dat ook in vroegeren zoowel als in lateren tijd het scheepsanker on der de gebruikelijke papiermerken was opgenomen 2). PL VII, n°. 5. Het anker dan, dat in de middeleeuwen nog van geen stok was voorzien en welks lepelseven als de horens van den ossekoptot groote verscheidenheid in den vorm aanleiding gaven, duidde een papiersoort aan, dat gedurende de 15de eeuw een geduchte mededinger van het ossekoppen-papier is geweest. Even als dit nam het zijn begin al in de 14de eeuw; te Neurenberg werd het in 1376 reeds gebruikt s). Te 's Gravenhage ook al voor het einde dier eeuw aaugebragt, was het weldra door gansch HollandGelderlandBrabantZeeland en Vlaanderen ver spreid. In hetzelfde jaar als te 's Hertogenbosch, doch zoo handschriften van 1379, 1880 en 1381 en 1394; in Frankrijk ai vroeger op papier van 1330 in drukwerken alleen in die van Jknson te Venetië. Hij houdt het voor een merk van de papierfabriek te Fabriano. Met gebogen lepels, veelal niet, maar ook soms zonder cirkel, kwam het vroeger reeds algemeen voor in de drukken van Jknson te Venetië van 1476. Vergelijk Jansen, I, 346 en pi. XIII, 83, 96. 2) Koning, in zijne Verhandeling over de boekdrukkunstbl. 78, maakt de verwarring nog grooterdoor er eene lelie in te zien. Van Hasselt noemt het teregt 'een scheepsankerdoor hem meermalen in de Geldersche archieven uit de 15de eeuw aangetroffen. 3) Koning, o. 1., bl. 79. Hetgeen wij liiervoren bl. 50 hebben opge merkt omtrent het veelvuldig voorkomen van den ossekopgeldt ook van het anker-papier dat natuurlijk niet door ééue fabriek alleen kan geleverd zijn. Ook hebben wij ons op de plaat slechts tot de voornaamste variëteiten bepaald.

Archief | 1869 | | pagina 71