57 PL VII, n°. 14, waarmede de voor veel grootere uit breiding vatbare reeks der ankers wordt besloten, is geno men uit het register van de kamer van schepenen te Sluis van het jaar 1470. In Vlaanderen hebben wij dit merk niet vroeger en ook later niet meer ontmoet. In Zeeland daarentegen was het even zoo gewild als in Hollandin welk gewestvolgens de me- dedeelingen van Koning onder anderen de thesauriers-reke ningen der stad Haarlem van de jaren 1426, 1435, 1436 en 1439 dit merk vertoonen. Het wordt voor hem dan ook het plegtanker bij zijn betoogdat de eerste Nederlandsche en de beide Latijnsche Spiegels van onze behoudenisdie alle drie hetzelfde merk bevatten, omstreeks dienzelfden tijd te Haarlem moeten gedrukt zijn. En wat nog meer klem aan deze redenering bijzet isdat door Pust Gotten berg of Schoeee br nooit eenig drukwerk op papier met dat merk de wereld is ingezonden l). PLAAT VIII, n°. 1. Een tijdgenoot van hulk en weeg schaal is de hertekopdie eenen aanvang nemende met het einde der 14de eeuw, en daarop weldra door het gansche ligchaam vervangen, tot het midden der 16de eeuw het merk van een zeer gezocht papiersoort is geweest. Vroeger dan in eenig ander deel van de Nederlandsche gewesten vinden wij het in Zeeland, waar het reeds in het jaar 1372 voorkomt in de rekening van den rentmeester bewesten Schelde. Vol gens van Hasselt vertoonen echter ook de Geldersche ar chieven al in de 14(le eeuw een hertekop mei twee horens, ieder van zeven takken. PI. VIIIn°. 2. Schoon van vorm en keurig van uit voering is deze kop van ter zijde gezien, welke eene kunste- J) J3ij uitzondering komt onder de Duitsche drukken het anker slechts voorin die van Ulrich Zell van Hanau, te Keulen. Ook Uluich Gering te Parijs bezigde dit papier, dat in den regel door de Nederlandsche drukkers te Utrecht, Gouda. Delft en Leuven werd gebruikt.

Archief | 1869 | | pagina 73