58 uaarshand verraadt en afgeteekend is van een los stukals bijlage gevoegd bij de rekening van den rentmeester van Zee land bewesten Schelde over 1410. Zes jaren later, in 1416, vindt men dezen fraaijen kop ook te Sluis in de rekening van den heiligen geest in Onze Vrouwe kerk aldaar. Groot is het verschil tusschen dezen en dien, welke in 1430 te 's Hertogenbosch op het papier der rekening van het illustre Lieve Vrouwe broederschap wordt aangetroffen. PI. VIII, n°. 3. Minder goed geteekend is deze kop met het kruis tusschen het gewei, vermoedelijk aan de le gende van St. Hubert ontleend. Behalve in de stadsreke ning van Middelburg over het jaar 1464, vindt men hem ook in de eerste drukken van Coenraad Braen te Leuven PI. VIIIn°. 4. Al vóór dien tijd had de papiermaker zijne kunst beproefd om het geheele hert als filigrane. in het papier te brengen. Als men het slecht gevormde figuur in de rekening van liet illustre Lieve Vrouwe broederschap te 's Hertogenbosch van 1444 als eene der eerste proeven daar van moet beschouwendan kan men niet zeggendat zij gelukkig is geslaagd 2). Vergelijkt men daarmede het hoe kige beest uit zeker register te Aardenburg, begonnen in het jaar 1458dan is ook daarin weinig vooruitgang te be speuren. PL VIII, n°. 5 en 6. Maar in de 16de eeuw was het hert in allerlei gedaantendoch veelal loopende of sprin gende soms met een band om den hals en meest altijd met eene bloem op den rugeen der sierlijkste filigranes geworden. Als voorbeeld daarvan deelen wij deze twee mer ken medewaarvan het eene is genomen uit de rekening van den heiligen geest in Onze Vrouwe kerk te Sluis van 1527, het andere uit de stedelijke rekening van Middelburg over Jansen 1389. 2) In dien trant komt het ook voor in de eerste drukken der Fratres communis vitae, te Brussel. Jansen, 1, 387, pi. XVI, 201.

Archief | 1869 | | pagina 74