59 1532. Die periode tot aan. het midden der eeuw is rijk aan herten van verschillenden stand en versiering. Wij hebben echter gemeend ons tot de mededeeliug van deze twee te moeten bepalenwaaruit genoegzaam blijkthoe danig het figuur was, dat ook nog jaren lang in de Zeeuw- sche archieven wordt gevonden. PI. VIII, n°. 7. Het medaillon met het opgetuigde paard, voorkomende in de rekening van den rentmeester van Zee land beoosten Schelde over 1396 doet tot gelijke kunst vaardigheid besluiten als diewelke wij hiervoren reeds bewonderden bij den hertekop van het jaar 1410. PI. VIII, n°. 8. Hetzelfde kan echter niet worden gezegd van het raadselachtige dier dat ons uit de rekening van den rentmeester van Zeeland bewesten Schelde over het jaar 1454 te gemoet treedt. Welk beest de papiermaker daarbij op het oog heeft gehadvalt zelfs niet te gissen. PI. VIIIn°. 9. In het papierfabriekaat heeft ook het merk van den dolfijn gedurende de 15de eeuw eene aanzien lijke plaats bekleed. Het is ongetwijfeld van Franschen oor sprong, zoo als ook blijkt uit de lelie, die er soms boven op stond. Op die wijze althans wordt het ons door Koning beschreven die tevens tracht te betoogeu dat het huwelijk van Jacoba van Bi, ij eren met den dauphin van'Frankrijk in 1415 niet zonder invloed op de keuze van dit merk zal geweest zijn J). Wij voor ons gelooven echter niet, dat de eenvoudige papiermaker zich daaraan veel zal hebben laten gelegen liggenmaar houden het er voordat de dolfijn uit het een of ander wapenhetzij van Dauphinéhetzij van deze of gene plaats in Frankrijk van zelf de natuurlijke aan leiding tot dit merk heeft gegeven. Te 's Hage in de gra felijke rekeningen en te Haarlem in de registers van de groote kerk komt de dolfijn reeds voor op het jaar 1417; bij ons eerst elf jaren later, in de rekening van den rent- 1Koning Uitvinding der boekdrukkunstbl. 8182 en Bijdiagenbl. 16.

Archief | 1869 | | pagina 77