3 het westen werd Rome allengs de stapelplaats van dit voor de behoefte der zamenleving bij de toenemende beschaving onmisbaar geworden artikel. Te gelijker tijd, doch in mindere mate, werd ook gebruik gemaakt van het perkament, dat omstreeks 200 jaren voor Christus te Pergamusonder koning Eumenes uitgevonden echter voor het dagelijksche leven minder geschikt en door zijne kostbaarheid en schaarschheid minder gezochtop den duur weinig afbreuk deed aan het Egyptisch papierzoo lang dit bij genoegzame hoeveelheid en voor matigen prijs op de hoofdmarkten was te verkrijgen. Bij de verovering van Samarkand, in 704, hadden echter de Arabieren een nieuw soort van papier leeren kennen, dat in vele opzigten, vooral door meerderen glans en door groo- tere witheidhet oude fabriekaat verre overtrof J). Toen nu in vervolg van tijd de zoo noodige grondstof in Egypte begon te ontbreken en het land zelf in de magt der Ara bieren was gevallen, wier heerschappij zich weldra over de noordkust van AfrikaSiciliëItalië en een groot deel van Spanje uitstrektedrong ook dituit de vezels van de ru we boomwol vervaardigde en daarnaar zoo genoemde ka toenpapier, langzamerhand in Zuid- en Midden-Europa door. Nog geruimen tijd streed het Egyptisch papier om den voor rang eerst in de elfde eeuw was het voor goed uit ons werelddeel verdwenen,2). „In uvlie Samarcanda praecelüt chavtae nitidissimae ususquae tantum ibi et in Sinis reperiturunde Arabes Mahometani, ea in suam ditionem re- dacta, eonficiendae chartae artificium aeceperunt." Cisnti in Bil/. Aral. Hisp. torn. II. .Madrid 1770 fol. 9. „Samarcandam cunctas inter Asiae urbes raagnitudine atque amoenissimo prospectu fuisse eelebratissimam sed non mi nus quoque illastrem pernitidae chartae fabrica, quam Arabes deinde turn in suam regionem, turn in Africam transtulerunt, postquam Catibah Ben Mosleme, anno Egire 85, id est Christi 704, Samarcandam expugnasset." Vaassen, Epist. ad Meerm., pag. 10, 11. J) Men vindt eeq goed geslaagd facsimile van Egyptisch papier in het

Archief | 1869 | | pagina 7