4 Middelerwijl hadden de Arabieren zich de nieuwe kunst eigen gemaakt en te Ceuta, op de kust van Afrika, den hoofd zetel van hunne industrie gevestigd die in het tegenovei gelegen Spanje, waar de beoefening der wetenschap aan de ho ven der Moorsche koningen zulk eene hooge vlugt had genomen, voortdurend eenen ruimen aftrek vond. De mededinging dei Mooren bleef echter niet achterwegeal spoedig grondden zij zelf in het koningrijk Valencia te Xativathans San Ie- lipe, eene papiermakerijdie volgens de verklaring van eenen tijdgenootden Arabischen geschiedschrijver Edkisi in hei jaar 1050 een uitmuntend, onvergelijkelijk papier in den handel bragtx). Het was naar alle waarschijnlijkheid de eer ste fabriekdie in Europa gesticht werdweldra werd zij gevolgd door nog anderenwaarvan die te Toledo en in del hoofdstad Valencia de voornaamste waren. Ook op Siciliëwaar het katoen tot de voortbrengselen van het land behoort, hadden de Saracenen al vroegtijdig de nieuwe kunst overgebragt, die er vele en vlijtige beoe fenaars vond 3). Weldra bepaalde zich dan ook het gebruik van het katoenpapier niet enkel tot het eilandmaar breidde zich uit over gansch Italië; de gewigtigste documenten, be langrijke staatsstukkenzelfs pauselijke bullen werden er op geschreven, totdat in het jaar 1225 keizer Fkederik II hel bevel uitvaardigdedat men voortaan voor alle openbait bescheiden zich van het perkament moest bedienen s). Was Nouveau traité de diplomatique par deux rêligieux Bénédictinstorn. Ipa», 486, welke schrijvers aan dit soort van papier een afzonderlijk hoofdstuk heb ben gewijd chap. V pag. 484502. Scheme al Edmsi, Geographus Nutiensis, Liler relaxation/is anhnï ca- riosi climatisParisiis 1619, IV, p. I, pag. 160. „Saetaba autem urbs el venusta In ipsa praeterea conficitur papyrus praestantissima et incom- parabilis." Vergelijk Episl. ad Meerm., p. 88. 2) Zie du Fresne, Glossarium in voce charta cuttunea en de daar^aan gehaalde plaats uit Kocchi Pirri Sicilia sacralib. IV, pag. 92. 3) Constitutiones Siculae Priderici II Imperatoris Rom. a". 1221 vulgata lib. I, tit. 78. Epist. ad Meerm,, p. 4. In 1205 had paus Innocentics

Archief | 1869 | | pagina 8