67 PL XI, n°. 11. Slechts een enkele hunner kijkt om, zoo als in eene dier rekeningen over het jaar 1495; welligt naar de fleur de lis, die hem op den rug zit. PI. XI, n°. 12. In 1518 was, blijkens de rekening der stad Middelburg over dat jaar, de lelie wederom vervangen door de gewone bloem die voortaan een onafscheidelijk at tribuut van den hond is geworden. PI. XI, n°. 13. Ten slotte voegen wij nog hierbij het hondje van Jean Nivelle een boekdrukker en papierver- kooper te Parijs uit het laatst der 16e eeuw, wiens naam op plaat XV meermalen voorkomt. PL/LAT XII. Ongemerkt in den nieu weren tijd overge gaan worden wij door deze plaat wederom in de middeleeuwen teruggebragt en verplaatst in die belangrijke périodetoen Costers uitvinding in Haarlems bloemhof de fakkel ontstak, „Die heel de wereld licht zon geven En nooit vergaan." Veel valt over die oogenschijnlijk onbeduidende letters te zeggendie gedurende langen tijdvan het midden der 14ae tot het einde der 16ae eeuw, een zeer gebruikelijk merk van vele papierfabriekanten in allerlei oorden van Europa zijn geweest. Enkelen daarvan zijn in de eerste jaren na de uitvinding der boekdrukkunst alleen in werken van Ne- derlandsche drukkers opgemerkt en waren voor hen, die de regten van onzen landaard op de eer dier uitvinding ook door de soort van het destijds door hen gebruikte papier hebben getracht te bewijzeneen gewigtig argument in hun voordeeldat' wij straks nader ter zijner plaatse zullen be spreken. Echter beginnen wij nu reeds met te zeggen, dat Koning en anderendie zijn voetspoor bij de uitlegging der beteekenis van die letters zijn gevolgdnaar ons oordeel zich te veel in bespiegelingen hebben verdiept en daardoor over het hoofd hebben gezien wat in de onmiddelijke na bijheid èn als voor de' hand lag. Men is daarbij uitgegaan

Archief | 1869 | | pagina 91