68 van de meening, dat door die initialen, die blijkbaar allen de hoofdletters zijn van eigennamen, niemand anders bedoeld kon zijfT, dan de heer van het landwaarin het papier was gemaakt. Alle redeneringen, die op die stelling zijn ge bouwd kunnen echter dan eerst met eenigen grond als waar worden aangenomen, als het vooraf is uitgemaakt, dat een of ander papier werkelijk herkomstig is uit het gewest, dat destijds onder de heerschappij stond van den met zoo danige initiaal vermoedelijk bedoelden vorst. Het is ons echter gebleken en hiervoren hebben wij het reeds met een enkel woord aangetoond dat in de middeleeuwen het wa termerk moeijelijk de wegwijzer kan zijn om met volkomen zekerheid tot den oorsprong van het fabriekaat te geraken. Vraagt men, welke gedachte den papiermaker bij de keuze van die letters heeft geleid, dan is het minst gezochte en meest gereede antwoorddat hij zich daarbij niet heeft ver loren in spelingen van zijn vernuftzoo als bij zoo vele an dere papiermerken het geval Is geweest, maar dat hij daarbij eenvoudig het oog heeft gehad op zijne eigene industrie en op de plaats, waar zij door hem werd uitgeoefend. De door hem vervaardigde stof was te nederigdan dat het in hem zoude opkomen om daarinals huldebewijs aan zijnen sou- verein, diens voorletters in te werken. Dat hij later, toen het papier meer algemeen werd gebruikt en ook in de pa leizen der vorsten was doorgedrongendaarin de wapens heeft gebragt van het landschap, die in den regel ook die van de heeren des lands warenlaat zich gemakkelijker begrijpen. Aanvankelijk zal hij zich echter alleen tot de hoofdletter van zijnen naam en van dien zijner woonplaats hebben bepaald 2). Zie bl. 20. s) Toen de kunst van lezen en schrijven nog niet binnen het bereik van het volk was gebragt, baatte het den papiermaker ook weinig, of hij zijnen naam voluit in het papier zette. Door sprekende teekens werd de aandacht meer op zijn fabriekaat gevestigd, dat alsdan ook door ongeletterden op de markten kon worden opgezocht en gekocht. Bij de toeneming der beschaving

Archief | 1869 | | pagina 92