69 Had men nu in eene en dezelfde plaats verscheidene fabrie ken, of waren er in verschillende oorden meerdere fabrieken, wier naam toevalliger wijze met dezelfde letter begonof had zelfs eene papiermakers-familie bare vertakkingen ook eldersof waren er omgekeerd ook met dezelfde aanvang letter vele plaatsenwaar die industrie bloeidedan volgt daaruit van zelf, dat van zoodanige initialen een ruim ge bruik werd gemaakt en dat men die gedurende langen tijd in allerlei soort van papier beeft aangetroffen. Dit komt ons voor de eenige en meest aannemelijke op lossing te zijn van de biervoren gestelde vraag, waarbijzoo men haar naar de opvatting van Koning wilde beslissen, bij de omstandigheiddat schier alle letters van bet alphabet in bet gedurende de middeleeuwen over gansch Europa ver spreide papier worden gevondenmen immer zijne toevlugt zoude moeten nemen tot zeer geleerdemaar ook zeer ge waagde gissingen, die echter nooit tot voldoende resultaten zouden leiden. PI. XII, n°. 1. Als een voorbeeld daarvan wijzen wij reeds dadelijk op de letter R, waarin de heer van Dale heeft gemeendden naam te moeten zien van Robert van Béthune die als graaf van Vlaanderen van 1305 tot 1318 heeft geregeerd 1). Ook daarbij is bij uitgegaan van de door niets geregtvaardigde stelling, dat bet papier met die letter in Vlaanderen zoude gemaakt zijn. Bij vergelijking met de anderemede in bet Aardenburgsche boek met den knoop komen de initialen in het papier menigvuldiger voordoch eerst in het mid den der 16de eeuw werden zij nu en dan door den voluit geschreven naam van den fabriekaut vervangen. Men ziet van het een en ander de voorbeel den op de twee laatste platen. In de 17de eeuw werd in Frankrijk die oude gewoonte door het reglement van 3 -Junij 1671 tot een wettelijk voorschrift gemaakt; ieder fabriekant was voortaan verpligtom de eerste twee letters van zijnen naam en van zijnen bijnaam op het door hem gemaakt wordend papier als watermerk te zetten. Zie hiervoren de aanteekening op bl. 25.

Archief | 1869 | | pagina 95