70 aanwezige merkenis het ons waarschijnlijk voorgekomen dat het bedoelde papier in het laatst der 14de eeuw te huis behoort en dat het stuk omstreeks het jaar 1885 kan be schreven zijn. In dien tijd valt ook de Edie hiernevens afgebeeldin de rekening van den rentmeester van Zeeland bewesten Schelde over het jaar 1386 wordt gevonden en an dermaal terug komt in die van 1-396. In Vlaanderen be rustte toen het oppergezag in handen van Eii.ips den Stoute, hertog van Bourgondiëmoet men nu in Duitschland of in Frankrijkin Italië of in Spanje eenen vorst trachten op te sporenwiens naam met eene E begint? Te vergeefs zoude men zoeken. PI. XII, n°. 2. De E was trouwens een in de Nederlan den niet veel voorkomend merk. Eenmaal slechts troffen wij haar nog aan in de rekening van den rentmeester van Zeeland bewesten Schelde over 1424. In andere archieven wordt er geen melding van gemaakt 1). PLAAT XII, n°. 3. De Pdie bijnazonder tusschen- pozen twee eeuwen lang in deze gewesten als een zeer ge zocht merk is bekend geweest, trad reeds in 1887 te voor schijn in de grafelijke rekeningen te 's Hage waar Sotheby haar tot 1393 heeft ontmoet in denzelfden kolossalen vorm, als waarin wij haar in de rekening van den rentmeester van Zeeland beoosten Schelde over 1396 alsmede in die van 140-3 hebben aangetroffen. In dezelfde gedaante wordt zij ook opgemerkt te 's Hertogenbosch in de rekening van het i) De R in een cirkel wordt later nog gevonden in drukken van Jenson te Venetië a°. 1478. Jansen. I, 847. Op de volgende blad zijde merkt hij op, dat verschillende hoofdletters door de papiermakers der 15e eeuw zijn gebruikt: outre celles, dont il a déja été parlé," zegt hij, „011 trouve un B dans les papiers de Pavie, et un C, dans ceux de Paris, ainsi qu'un D dans ceux de Mayence et un P accompagné d'une rose dans ceux d'An vers (P) et de Strasbourg^" Behalve de letters waarover hier wordt gehandeld, vindt men ook de A in Fransche rekeningen van 1418, de F onder wapens van 1474 enz., de H in de Geldersche archieven der 14e eeuw de L en de S in papieren uit het Zuiden van Europa enz.

Archief | 1869 | | pagina 96