71 Lieve Vrouwe broederschap van 1412; eveneens te Haarlem in zekere registers van het jaar 1432. Na dien tijd verdwijnt deze groote P geheel en al van het tooneel en wordt zij na eenige jaren vervangen door de kleine P, die tot het einde der 16e eeuw hier zeer in zwang is geweest. PI. XIIn°. 4. De rekening van den rentmeester van Zeeland bewesten Schelde over 1445 vertoont deze P, die eenigzins afwijkt van de volgenden en op die wijze ook ge vonden wordt in eene der grafelijke rekeningen te 's Hage, insgelijks van het jaar 1445, PI. XII, n°. 5. Holland, Zeeland en Vlaanderen, later ook Brabantgebruikten nu weldra algemeen het papier met de P als watermerksoms met een soort van kruis- dolkdan weder met eene bloemenkele malen met eene lelie boven de letter. Voor hen, die meenden, dat daar achter de naam van den eenen of anderen vorst moest schui len, was het eene gelukkige uitkomst, dat het naburige Vlaanderen eene reeks van Philippussen aan de hand deed. Van 1384 tot 1404 had men eenen Pilips den Stoute, van 1419 tot 1467 eenen Filips den Goede, van 1494 tot 1506 eenen Filips den Sclioone en eindelijk met 1555 eenen Filips II. Maar tevens had vijftien jaren lang van 1404 tot 1419 een Jan zonder vrees de teugels van het bestuur in handen gehad; tien jaren lang een Kaeel de Stoute het land geregeerd, Maria van Bourgondië en Maximiliaan van Oostenrijk gedurende zes-en-twintig jaren beurtelings de leiding der zaken gehad en was Karel V veertig jaren lang opperheer van deze gewesten geweest. Waren al deze vorsten niet waard dat ook hun naamcijfer de gebruikelijke plaats in het fabriekaat van den Vlaamschen papiermaker innam Of had deze ruim negentig jaren lang de oude sleur gevolgd en zonder kennis te nemen van de veelal met burgeroorlogen en oproeren gepaard geweest zijnde wisselingen van liet opperbestuur in zijn landtoch rustig

Archief | 1869 | | pagina 97