en kalm zijne P voortdurend in het papier geplaatstalsof er nog altijd een Philippus op den troon was gezeten? Dit ware te ongerijmddan dat men het zoude kunnen ge- looven. Wij voor ons zien in al die omstandigheden een argument te meer voor onze stelling, dat zoowel deze als al de an dere initialen niets hebben te maken met den souverein van het landmaar dat zij uitsluitend betrekking hebben op den industrieel of op de plaats, waar zijn bedrijf was gevestigd En hiermede stappen wij van dit onderwerp af om met de verdere beschrijving van dit papiermerk voort te gaan, waar van wij slechts enkele proeven hebben medegedeeld uit den grooten voorraad, dien wij in den loop der 15"1® eeuw in de Zeeuwsche archieven hebben gevonden. Dit nommer, dat reeds de in lateren tijd ook veelal gebruikelijke gedaante heeft, is genomen uit het eerste weesboek van Sluis, aanvangende met het jaar 1447. PI. XII, n°. 6. Aan hetzelfde archief, uit een stuk van het jaar 1448, is deze P ontleend, die tooi- het eerst de bloem of roos boven de letters vertoontwelke telkens af wisselt met het door verlenging meer naar een kruis zwee- mend figuurzoo als blijkt uit PI. XII, n°. 7de P der stedelijke rekening van Mid delburg over 1451. PI. XIIn°. 8. Op deze wijze komt de P niet zoo dik wijls voor. Wij vonden haar in de stadsrekening van Mid delburg over het jaar 1464. 72 Koning had uit den aard van zijn onderzoek slechts papiermerken van 1420 tot 1520 geraadpleegd. Maar daaronder had hij toch ook andere initia len opgemerkt, die hij op Maximiuaan en Karei V heeft toegepast. Hoe was dit te rijmen met het middelerwijl voortgezet gebruik van de P Deze tegenstrijdigheid wordt niet opgelost in het wijdloopig betoog, te vinden in zijne Verhandeling over de uitvinding der boekdrukkunst op bl. 82 tot 86 en in zijne Bijdragen tot de geschiedenis der boekdrukkunst op bl. 17 tot 23.

Archief | 1869 | | pagina 98