5 de reden van dit gebod hoofdzakelijk hierin gelegen dat zelfs het beste papier in duurzaamheid verre achterstond bij het perkamentwelligt moet van den anderen kant ook de aanleiding daartoe worden gezocht in de omstandigheid, dat men minder zorgvuldig in de keuze der grondstof was ge worden en daartoe niet altijd zuiver katoen of de vezels dier plant gebruiktealthans lompen en lappen van afge dragen kleederen waren al in het begin der twaalfde eeuw een niet onbekend surrogaat, dat den eerwaardigen abt van Cluny bijna den smaak voor het lezen van boeken benam J). Met den val der Moorsche rijken in Spanje ging de papierindustrie aldaar in handen der christenbevolking over. De enkele Moorsche fabriekantendie in Valencia waren achtergebleven, moesten van het door hen gemaakte papier eene belasting betalenvan welke de christenen waren vrij - gesteld 2). Op die wijze geraakten dezen in het bezit van den alleenhandelzeer ten nadeele van het fabriekaatdat al spoedig zijne oude vermaardheid verloor en binnen het tijdsverloop van eene eeuw zoo slecht was geworden, dat koning Pedko II van Arragon, in 1338, zich verpligt zag door strenge verordeningen tegen den verderen achteruitgang te waken van eenen tak van nijverheid, die te Xativa en te Toledo nog vrij beduidend was en door zijne wijze maatregelen van den ondergang werd gered 8). Aan deze zijde der Pyreneënin Prankrijkvindt men III al dergelijk gebod aan de geestelijken van Gandersheim gegeven. Tot den nieuweren tijd werd het overal nageleefd. Petrus Venerabilis, die in 1157 als abt te Cluny stierf, liet zich in zijn Tractatus contra Judaeos, geschreven in het jaar 1120, aldus uit: „Sed cujusmodi librum? Si talem, quales quotidie in usu legendi habemus utique ex pellibus arietumhircorum vel vitulorumsive ex biblis vel jun- cis orientalium paludumaut certe ex rasuris veterum pannorum seu ex qualibet alia forte viliore materia compactos." 2) Men vindt deze Fori of wetten medegedeeld in de Epist. ad Meerm., pag. 60, 147—153. 3) Zie' Epist. ad Meerm., 1. c.

Archief | 1869 | | pagina 9