101 Van toen af werd de administratie van de Leenbank zeer eenvoudig, en treft ineii op hare balansen over de naast volgende jaren geene andere debiteuren aan dande Stadhet Oude mannen- en vrouwenhuisde oude en desperate schul den en de kas. En als crediteuren: de Wisselbank, en de winst- en verliesrekening. In 1738 werd de rekening nog vereenvoudigd, door dat men de schuld van het Oude man nen en vrouwenhuis aan de Stad overdroeg en de oude en desperate schulden als verlies afschreefeen en ander naar aan leiding van een uitvoerig rapport van de afgetreden Commis sarissen Wii.lem Paiikeii en P iet er Scheidekuyt't welk den 19 April, "gehoord de consideratien van de heeren re agerende en oud-burgemeesters," tot eene resolutie van Wet en ltnad werd gemaakt en waaruit zonneklaar het fictieve van de zoogenaamde winst blijktwelke in de balansen van de bank werd geboekt. Wel verre van 129,937 winst te hebben, als de balans van 30 September 1736 aanwijst, was men, volgens dat Rapport41,838 aan de Stad schuldig; wraardoor verklaard wordt hoe men in eene resolutie als die van 11 Maart 1730, zeggen kon: dat alle de obligatiën aan particulieren zouden worden afgelost en dat Commissarissen //de daartoe noodige gelden bij de Wisselbank zouden nego- //tieerenzooveel de has van de Leenbank te kort zou komenR Volgens de balans toch van September 1730, zou de winst 108,757 bedragen hebben, terwijl men niet meer dan 17,557 wegens penningen d deposito schuldig was. Ware die winst eene reiiele geweest, men zou niet noodig gehad hebben geld bij de Wisselbank op te nemen, om de nog loopeude obligatiën af te lossen. te overhandigen alle de gekweten obligatiën ter thesaurie berustendeten be drage van 19,548. Bedoeld Rapport is te vinden in het Secreet register ten rade n°. 5. Ook in het Grootboek van de Leenbank loopende van 17241737, en in een bundel Extracten uit de resolutiën van de heeren va?i Middelburg in het Archief van de Leenbank.

Archief | 1878 | | pagina 105