7 deze rekening x) komen eene menigte posten van uitgaaf voor, wegens door de stad aan //Vrancken den lombaerd in Vlaenderen en van de lombarden in Middelburg geleende geldenen de afrekening deswegewelke den 14 November 1365 geschiedde; bij welke gelegenheid heeren schepenen vooraf een ontbijt van warm broodwijnboter en bier ge bruikten waarvoor 44 stuivers in rekening werd gebracht. De stad leende voor dien tijd vrij belangrijke sommen van de Lombarden men betaalde hun bij deze gelegenheid 2959 p. 14 sch af, en bleef nog 28 pond gr. schuldig, behalve 100 motoenendie men bij lien had opgenomen ter bekostiging van eene reis naar Zalt-Bommel s). De intrest liep tegen 1| en 2 penn. (grooten) het pond per week. De naam Vran cken komt andermaal voor in een octrooi, in Mei 1374 ge geven door den hertog Aelbreciit aan Poerdsevale An- thonis Andriess en Svmon Regeeus benevens Yrancke en Thomas van der Brugghen, Brunet Carbon, Bey- eener sin neve en Thomas Boüderan, //van den huse van Middelburghdie daarbij voor den tijd van 21 jaren, ver gunning verkregen om aldaar tafel te mogen houdentegen eene jaarlijksche recognitie van 100 oude schilden 3). Dit lombardhuis van Middelburg maakte waarschijnlijk deel uit van eene compagnieschap welke haar bedrijf van tafelhouding in Zee land uitoefende. Dat dit huis o. a. met de Lombarden in Sluis in betrekking stondis te zien uit de rekening van deze stad over 1390 4), volgens welke zij aan Jacob tiiabuiier Uitgegeven door het Historisch genootschap te Utrechtin Cod. diplom 2e serie, d. II, afd. I, bl. 276. 2) Misschien heeft deze reis in verband gestaan met de vestigingin 1382, van Lombarden in Zalt-Bommel. Zie hieronder. Motoen is eene kleine gouden muntaldus genaamd naar het schaap of lamdaarop afge beeld. 3) Rijks archiefReg. lib. IV, Alb recht f°. 117, v°. 4) In Bijdr. tot de oudheidk. en geschinzonderheid van Zeeuwsch- Vlaanderenverz. door H. Q. J anssen en J. H. van Dale d. IV, bl. 20.

Archief | 1878 | | pagina 11