116 ken ghelegen hebbende/ sonder den verschenen Intrest betaelt/ ende met de Ghecommitteerdens wederom veraccordeert te hebben sullen zijn verstaen ende in Cominissum vervallen wesen/ ende zes Weken daer naer in openbare Vendue/ ofte wel door Makelaar verkocht werden blijvende aitijdt het suy- ver overschot ten profyte van den Eyghenaer. Dat yemandt/ 't zij door onachtsaemheyt/ ofte eenighe andere inconvenienten occupatien ofte beletselen hoedanige deselve moghen wesen/ zijne overschietende Penninghen binnen den tydt van dry Jaeren na de Vercoopinghe versuymde te lichten sal in sulcken ghevalle het restant verbeurtende de Pennin ghen tot profyte der Armen aengheleydt ende besteedt werden sonder dat de Eygenaers der Penninghen tot eenighen tyde sullen moghen reclamerenofte dat de Opsienders der Armen tot restitutie van dien sullen zijn gheliouden. Verbiedende voorts alle ende eenen yegelijck eenighe Pan den hooger als tegen s den penninck sesthiene te beleenen/ 't sy 't selve door treckinghe van Wisselbrieven ofte eenighe andere pracktycken vereeringlie/ provisieofte eenighe andere onbehoorlycke middelen/ hoedanigh deselve souden moghen wesen wierde ghedaen Op pene dat de bedonghen veree ringlie provisie ende alle andere meerder Interesse aen de Eyghenaers gherestitueert ende de Contraventeurs daer-en- boven ghecondemneert sullen werden in een boete van thiene ten liondert. Interdieerende alle Makelaers eenighe partijen van goederen die met gheldt beswaert beleent ofte ten onderpant ghe- stelt werden den Coop-luyden ofte andere aen te brengen ofte oock hooger als de Penninck sesthiene als voorseyt is te sluyten op pene van hondert Guldens te verbeuren boven de suspentie ofte privatie van hun Ampt ter discretie van Bur- ghemeestersSchepenen ende Baedt. Ende op dat alles met meerder ordre ende secretie soude moghen toe-gaen hebben BurghemeestersSchepenen ende Baedt, gecoren zes Makelaers/ te weten/ Seiivaes Eiianck,

Archief | 1878 | | pagina 120