8 //tafelhouder van de lombarden caoursinen te Sluis," eene som van 81 p. 16 sch. 3 gr. betaalde, in mindering van hetgeen zij aan Meineeote //caoursin te Middelburg en sinen ghesel- //len lombarden" schuldig was. De betaling werd gedaan //in //den naam van Meinfeote waaruit blijkt dat deze met Teabukiee eene openstaande rekening hield. Intusschen kan ik dezen naam niet overeen brengen met de namen der hier boven genoemden, die in 1374 octrooi voor de tafelhouding' te Middelburg verkregen hadden, en welk octrooi in 1397 blijkbaar verlengd werd, Want ofschoon dit laatste niet uit drukkelijk gezegd wordtmag men het hieruit opmaken dat de meeste der namen van het gezelschap van Poeedsevale c. s., die, in een charter van 1394meesters van het lombaarclenhuis te Middelburg genoemd worden, in het octrooi van 1397 voorkomen bij hetwelk de daar genoemden voor den tijd van 20 jaren, vergunning verkregen om in Middelburg te mogen aco- //pen vercopen bejaghen [verkrijgen)wisselen ende coman- //scep mit haren ghelde te doen, alzo zi zullen wanen 't beste //te doen haer vordel ende bate." Ik reken het hier de plaats niet om dit zeer merkwaardig nog onuitgegevencharter aan eene opzettelijke historische en staatsrechtelijke ontleding of beschouwing te onderwerpen, ofschoon het voorzeker der moeite waard zou zijn. Maar ter wijl ik het, als op het onderwerp van deze verhandeling be trekkelijk en als eenwegens zijn inhoudvoor de kennis Uit een charter van Aug. 1280, cloor Kluit medegedeeld in Cod. diplom., p. 828 seqq. zou kunnen worden opgemaaktdat reeds toen in Aardenlmrg lombarden aanwezig waren. Toen namelijk de stapel of factorij der Duitsche steden in dat jaar uit Brugge naar Aardenburg verlegd werd en ook de Spaansche kooplieden zich derwaarts verplaatstengaf Gui van Vlaanderen onderscheiden privilegiën aan hen en aan die van alle andere landendie zich aan de genoemden zouden willen aansluiteno. a. datvan in het groot te mogen koopen en verkoopen sans paier accise. Sans les Lombars. Misschien heeft men hier echter aan de Lombarden van Brugge te denken. Verg. ab Utrecht Dresselhuis Oud-Aardenburg en deszelfs handel in het begin der ~XIVe. eeuvjeerste stukbi. 26 en 27.

Archief | 1878 | | pagina 12