133 hem incomberende uijt te voeren indien sich iemand soude mogen ontrecken sijn gesaeh en weijgeren guarnisoen in te nemenals den Stadhouder zulcx noodich soude oordeelen ende daarvan noijt hebben connen of willen resolveren ijemand wie die oock zijn mochte daarvan te eximeren. Ende vinden wij oock dat UE. haar heel zeer abuseren selfi's al in den aanvangh bij haar eerste positie te wetendat de stadt Middelburch noyt en soude zijn beswaart geweest met liet innemen van guarnisoen ende logeren van militie noch voor noch naar dat de voors. stadt onder de gehoorsaamheijd van desen staed is gereduceert, en dat UE. niet en moeten heb ben gelesen het extract uijt de capitulatie gemaeckt ten tijde van de reductie van de voors. stadt bij UE. selfi's gevoght ne vens haare voors. missive onder n". 2 dewijle het hooft van dat extract seghtdat die Capitulatie is gemaeckt met diegeene die van wegens Mondiiagon als doen in guarnisoen wesende binnen de voors. stadt Middelburgh van wegen den Hertog van Alva als oock van wegen de Gedeputeerde van de voors. stadt was gemaecktdat immers niet soude hebben connen wezen, indien binnen de voors. stadt noijt guarnisoen was geweest noch voor nogli naar de voors. reductieende zijn de Historiën een getuijge, dat binnen de voors. stadt soowel Spaen- sclie als Waele guarnisoen is geweest vóór dato van de voors. re ductie sonder eenigh gewach te maken van dat de voors. stad daarmede off onbehoorlijcke off tegen den text van de voors. previlegien was beswaart gewordenhoewel dat oock dat voors. extract aen het eijnde wel medebrenglit, dat de voors. stadt met haar zoo opiniaterlijck te hebben gehoudenbij de parthije van den Iiertogh van Alva tot oppressie van de gemeene li- berteijt sich met een grooten haet van de andere steden hadde beswaertdat niet soude sijn geschiet indien zij die parthije niet vrijwillig hadde gevolghtof haar gesteldt tegens het in nemen van 't voors. guarnisoen. Ende indien het pretextvan dat Middelburch voors. soude wesen een coopstadthaar soude connen bevrijden van het

Archief | 1878 | | pagina 137