140 Het is- UE. en al de weereltmaar eenigermate in de his torie van ons land bedreven kennelijcq wat aenslagen en menées diegene die de vrij en gerechtigheden van dese lan den meest tegen waeren hebben gebruijkt ende aengeleijt, om den Hooggem. Heere 'Prince buijten crediet en macht te stellen en particulier om sich meester te maeken van de plaetschen ge legen in Walcheren, onder sijn gouvernement gehoorende dat Sijnne P. Doorl' de gemelte steden van dat voornemen heeft gewaarschouwt en aengemoedight om geen guarnisoen in te nemen buijten sijnne kennisse dewijle de hewaerenisse van die voors: plaetschen aen sijnne sorge als Stadhouder bevolen was ende het is ook kennelijcqdat onder die pointen die men van wegen Sijnne Co. Maj' van Spangien Sijnne F. Doorl' te laste heeft geleghtdat point specialijcq mede is gweeest. En is het mede kennelijcq dat den hooggem. Heere Prince in Sijnne verdediginge tegens de voors: pointen van belastinge van sijnnentwege doenmaels met den druck gemeijn gemaeckt opentlijck heeft geadvojeert dat hij de steden aldaar 't selve hadde aengeradenniet omdat die off eenige van deselve daar toe waeren gepriviligeertdat Sijnne P. D4 (die de naam hadde van geweest te zijn een van de wijste ende verstandighste Prin- cen van sijn tijt) niet naargelaten soude hebben bij te brengen, indien deselve zulcx maar met eenige schijn van redenen hadde connen allegerenende dat voornamentlijcq in die tijt seer wel te passé soude hebben geconnendewijle men doe alomme over infractie van privilegiën claeghde en dat die voors: privile giën het gereetste middel soude sijn geweestom Sijnne P. D' van alle naspraek te bevrijden maar het contrarie van dien wetende en specialijcq (zoo Sijnne P. D' met uijtgedruckte woorden verclaerde) dat men hem in dat voors: eiland als Gouverneur alomme openinge gedaan en alle gehoorsaemheijt gethoont hadde jaa dat men zulcx aldaar gewoonelijcq was te doendaaromme de waerachtige oorsaecke van dat sijn aanschrijven heeft bijgebracht te weten omdat men het voors. volcq m het voors. eijland ende binnen de voors: steden hadde willen senden zonder sijn ken-

Archief | 1878 | | pagina 144