15 //dient," tegen betaling door Jan de Drua, voor deze gift en privilegie, in ééns de censure van een ^af/jaar, ten ad- ven ante van 8000 schilden bij liet appointement van Hertog Kakel voor alle de tafelen binnen de landen van herwaarts over bepaalden bovendien voor ieder der 10 jaren wegens de tafelhouding te Middelburg liet evenredig aandeel in de voorsz. censure van 8000 schilden berekend op 36 vl. Mochten Jan de Drua, zijne erfgenamen, gezellen of die naren van de tafelhouding te Middelburg willen afzien, zij hadden daartoe de vrijheidmits betalende voor het jaar waarin de afstand zou gedaan worden naar gelang van den tijd De Drua stond in 1484met goedvinden van den Aarts hertog Maximiliaan, zijne tafel te Middelburg af aan Ma- thias Anija, Bastiaan en Dominijque Anija diens neven en aan Thomas Rombout, die, bij brieven van 22 April, de tafelhouding verkregen voor 10 jaren, expirerende den 23 December 14<93 s). Ofschoon de landvoogdes van Karel V, Margareti-ia van Parma, den 9 April 1510 een placaat uitvaardigde contre les usures et usuriers et quil 11 est permis a aulrun de tenir table de prestainsi que toutes lettres dl octroy sur ce expediees sont revoquez et abboliz par cestesschijnt men zulk verbod niet te hebben kunnen volhouden. Het geldleenen was eene maatschappelijke behoefte geworden en het leenen op pan- den aan hen die anders geen crediet bezaten mpest daar- om een geliefkoosde vorm blijven, nu de landzaten gedurende twee eeuwen aan het bedrijf der Lombarden gewoon waren 3)." Reeds in 1527 kwam Karel er op terug, door aan Antheu- nxs Arme lijn koopman van Piemont, bij brieven gegeven Dit alles wordt vertaald in eene zeer uitvoerige extensie van de reke ning van den rentmeester Bewesten Sctelde over 1478/79. 2) Rekening van denzelfdenover 1487/88. 3) Veegens bl. 38 en 39.

Archief | 1878 | | pagina 19