17 Middelburg gehouden had. Bij dit verlengingsoctrooi kreeg Pourquin de vergunning tot assumtie van zijne neven Jacques en Michiel Pourquin met de bevoegdheid omwanneer één hunner de tafel mocht willen verlaten, alsdan zijn aan deel aan de twee anderen over te doen zij mochten echter voortaan slechts één blank per pond en per week voor intrest nemen, in plaats van 1 stuiver gelijk tot nu toe 1). Voorts werd wederom bedongendat bijaldien in 't vervolg zich een ander opdeed, die het voor minder wilde doen, Pourquin c. s. gehouden zouden zijn de tafel voor denzelfden prijs te houdenof anders afstand binnen één jaar te doen behou dens '/redelycke recompensie voor heurlieder schulden en de /'interessen van huijsen dienaren ende anderszinsdat ingeval eenige gestolen goederenmeubelenkleederen ofte gagien bij hen ingebracht warenzij gehouden zouden zijn die terug te gevenmet verlies van hetgeen zij daarop uit geleend zouden hebbenmet den intrestmits de reclamant bewees dat de goederen gestolen waren welke intusschen in eene derde hand, door de wethouders daartoe gecommitteerd, zou den worden bewaard. Dit octrooi werd door de Plertogin van Parmaden 29 Mei 1565, ten behoeve van Louis Pour quin en Francois Corbelin //als hebbende cessie en trans- //port van andere van de tafels van leeninge binnen Middel- "burgverlengd tot wederopzeggens en zoo lang als 't zijne Maj. of hare Hoogheid believen zou s). Alvorens van den graaflijken tijd af te stappenvermeld ik hier nog, dat alhoewel, in het midden van de 16de eeuw, alle de tafelhouders in Holland en Zeeland gebracht werden onder eenen superintendent of commissaris-generaal, waartoe De intrest werd dus andermaal, thans van 43^ pCt. op 32^ pCt. per jaar gerekend, verlaagd. Waarschijnlijk heeft Boxhorn, door Veegens, bl. 41, aangehaald, deze akte van 1 Maart 1555 op het oog gehad, bij de ver melding, dat in Noord-Nederland, onder Filips II, de intrest tot 3 oortjes op het pond 's weeks verminderd werd. 2) Se copulaatboek (in het Archief van Zeeland), f°. 174 volg. Archief IIIe. dl., le. st. 2

Archief | 1878 | | pagina 21