228 Een zwarten tabbert met flewele boorden met satijn gevoert. Noch een zwarte tabbert met maters gevoert. Een flewelen pultrock. Een flewelen casack. alle andere cleederen gebroken ende den kinderen dair- mede gecleet. memorie. Item dat alle de goeden int gemeen den kinderen ancom- mende zijn belast met een rente van vijftich carolus gulden lijfrenten ten lijue van Joncvr. cornelie van bruhese wede- voirndal volgens de contracte van huwelijcke. Oijc hier voir memoiie dat alle de goeden de voirn. Joncvr. cornelie angecommen bij doode van Joncvr. anna pels hair moeder volgende dezeluer Joncvr., vuijt crachte van contracte van huwelijcke als voirs. als oijc de goeden ten huwelick gebracht. Op den xie Meije a°. xvfliiij heeft joncvr. cornelie van bru hese wedewe mr. franchoijs claes Zn van zandijcter weesca- mer in Ziercxee bij eede geaflirmeert desen haren ouergebrachten inuentaris hair met hairen weeskinderen ende hairen bejairde kinderen in manieren voren verclairt tsamen toebehoorende verclarende wetende niet te hebben achterhouden zoe wairlijc moest hier God helpen. Ende heeft voirt verclaert bij den- zeluen eede oft hair nairmaels ijet meer voirquame tsij bate oft scade in desen staet behoorende tseluer rechtuaerdelijc bierinne te stellen, al ter presentie van nicolaes van zandijck haer outste zone voir hemzeluen inden name van zijn bejairde zusteren ende als voocht van zijn twee onbejairde broeders. Ende alsoo dezeluer niclaes van zandijck oueral present ge weest is int conficieren des voirsz. staets zoo heeft hij oijc mede, ten veruolge vanden clerck der earner geaflirmeert bij den eede de K. M'. gedaen dat hier inne geprocedeert es ter goeder trouwe zonder simulatie. Hier was oijc toe ge- roupenJan de Witte behoude zwager niet comparerende. Al in presentie van Marinus Willemsz., Maerten Herrentsz.,

Archief | 1878 | | pagina 232