234 komt zeer dikwijls zonder dien naam voor, en zijne afstam melingen hebben zich uitsluitend naar hunne heerlijkheid Noordgouwe genoemd. De afstammelingen van Wittet.le ko men daarentegen zonder geslachtsnaam voor. Als schepen van Noordgouwe bezegelde Witteli.e Witïellenzoon den 23 November 1462, met zeven andere schepenen en «Jan van Noortgouwe Jacop Philips sons sone, als heerscip in den seluen lande1' eene akte, in het oorspronkelijke in het archief van Zierikzee voorhanden. Het wapen op dat zegel te zien is gelijk aan dat, waarmede Lievhn Witïellenzoon als sche pen van Zierikzee in 1510, Iman Witteli.enzoon als schepen van Zierikzee in 152 L en Wittet.i.e Lievenszoon (ook ge noemd Wittelle Lieven-Witïellenzoon) schepen van Zie rikzee in 1543, zegelden, zijnde twee golvende fascen met drie vogeltjes (misschien merlettes) in het hoofd van net schild en een loopende hazenwitidhond beneden. Het wapen van het dorp Noordgouwe is kennelijk naar dat wapen genomen. Opmerkelijk is het, dat daarmede niet overeenkomt het wapen voorkomende op het zegel van den heer van Noordgouwe Jan van Noordgouwe, Jacob-Philipszoons-zoonaan gemelde akte van 28 November 1462 hangende, dat alleen vertoont drie vogeltjes (merlettes)het schild wordt evenwel vastgehouden door een staanden hazenwindhond. De bovengenoemde Wittelle Lievenszoon of Wittelle Lisven-Witïellenzoon. was gehuwd met jonkvrouwe Anna van Zandijck. In den inventaris wordt melding gemaakt van haar successie die evenwel eerst na het overlijden van mr Francoys aan zijne kinderen moet zijn ten deel gevallen omdat volgens het begravingregister der Sint Lievcns-Monster- kerk te Zierikzee jonkvrouwe Anna van Zandijck den 30 November 1552 aldaar is begraven. Mr. Franchoys heeft, zoo als mij is gebleken uit een der rekeningen van de domeinen van Zeeland iieoostenscheldenog een broeder gehad mr. Wolfaert Claeszoon van wien mij geene bijzonderheden bekend zijn.

Archief | 1878 | | pagina 238