20 den intrest, jegens de eigenaren aansprakelijk gesteld had. Alzoo kwam sedert 1584 het profijt van de concessiën voor tafelhouding te Middelburgder Stad ten goedeechterzoo het schijnt, niet zonder tegenspraak. Want in de rekening van de domeinen van Zeeland B. S. over 15S7 treft men de volgende apostille aan //den rendant wordt geordonneert //die penïï. procederende van het tafelhouden van dese ende //voorgaende jaeren te recouvreren ende daervan te verantwoor dden ter naester rekeninge ofte doceren van behoorlick deb- //voir. op pene van naerder 't ordonneren 't zijnen laste." En daarnaast//Tot verclaringe van dese apostille zeggen Bur- //gemïh. ende Schepenen ende Baedt der stadt Middelb. in //Zeelant, dat volgende de resolutie van de Staten van Hollant //en Zeelant tot Gorchum genomen op den xvij november 1578 //de steden van de voorsz. landen van Hollant ende Zeelant //vermogen te stellen alsulcke ordre ende middel opt stuck //van de tafel van leeningeals ten meesten gerieve en //minste quetse van de gemeente van de respectieve steden //zullen bevinden te behoorendaertoe de magistraten van de //steden voorsz, bij de voorn. Staten worden met de voorseijde //acte geautoriseertwelcke acte oock naderhandt is geconfir- //ineert bij de voorsz. Staten op den vij Aug. 1586. Yuijt //crachte van welcke de voorsz. magistraten hebben genoten //de penn. procederende van het tafelhouden binnen dese stede, //als by de voorsz, acte daerinne gerecht zynde." De lomberd door Eranpois gehouden werd van diens we duwe, in 1594 door Alexander de Elouano overgeno men die van dat jaar tot zijn dood in 1632, krachtens onderscheiden overeenkomsten met de Stadtafelhouder te Middelburg is geweest. De overname van de twee laatste jaren van het octrooi aan Eranpois verleend zal wel niet zonder toestemming van den magistraat geschied zijn waarvan trouwens uit de reke- Stadsrekening over 1594/95.

Archief | 1878 | | pagina 24