23 en te resumeren de concept die voor dezen op het opstellen van de bank gemaakt wasals ook het octrooi van den tegenwoordigen tafelhouder te overzien en op alles rapport te n doenmet dien verstande dat ingeval men goedvond de tafel n van leening te laten bedienen op de presentatie bij Jaques Lob.ua gedaan de tegenwoordige tafelhouder voor anderen zal worden geprefereerd." Tien dagen later werd andermaal gedelibereerd of men eene bank van leening binnen deze stad zou erigeren of nieten goedgevonden dat men de finale resolutie daaromtrent nog voor eenigen tijd zou aanhouden. Intusschen werden de gecommitteerden gemachtigd met de Ei.obano te onderhandelen over de conditiën van verlenging, van Maarte, k. tot Maart 1622; op welker rapport dan ook den 19 December, 1620 besloten werd als hierboven vermeld is. Ofschoon men, tegen den tijd van de expiratie van dit verlengings-contract met de Eloeano wederom, (11 Januari 1622) besogneerde over de oprichting van eene leenbank, scheen men daarmede toen nog niet veel gevorderd te zijn. Want de gecommitteerden werden gelast anderwerf met de Ei.obano te spreken aangaande de bediening van de tafel hetzij voor één, twee of meer jaren; als ook met eenige an dere personen die zich tot die bediening zouden aanbieden of willen laten gebruiken. Zulke andere personen ontbraken dan ook nieter was met het tafelhouden te Middelburg nog al wat te. verdienen als blijkt uit de aanbieding door Loeea in 1622 gedaan om, bij de expiratie van het octrooi van de Elokano voor de bediening van de tafel gedurende min stens vier jarenaan de Stad jaarlijks f 1300 te betalenof wel wanneer men met hem voor den tijd van 16 jaren wilde accor- deerenalsdan de som van 1000 vl. in eens, boven de gezegde jaarlijksche recognitie van f 1300 te voldoen; mits dat de heeren van den magistraat hem in hunne bescherming zou den nemen1). De Eaad sloeg echter dit aanbod af, opgrond Zie, aangaande de beteekenis van deze laatste voorwaarde, mijne Gesc/i. der loterijen in de Nederlandenbl. 192 en 193.

Archief | 1878 | | pagina 27