35 het Zwin leidde, Bij de opsiikking van het Zwin werden deze stee gers immer verderop geplaatstwaardoor er kleine straatjes ont stonden van de Hoogstraat en de Nieuwe-Kaai naar deze steegers die straatjes nu werden overdrachtelijk, zelve steegers geheeten. Ook de Sint-Jansdam en de Okkerdam hadden hunne steegers. Hun naam d a in hebben ze daaraan te danken, dat ze van de Hoog straat of de Nieuwe kaai in de waze of de slib van het Zwin gelegd waren, om dit te naderen. Onze-Vrouwesteeger beteekent eigen lijk: steeger van de Onze-Vrouwestraat; Sint-Nicolaassteeger steeger van de Sint-Nicolaasstraat, enz. Toen later vóór deze steegers poorten gesteld werdenheetten deze Onze-Vrouwe- poort, Sint-NicolaaspoortSint-J akobspoort enz. Eene Sint- Lievenspoort vind ik nergens genoemd. Ook geene Sint-Lie- vensstraat. Het Siut-Lievensaltaar stond in de Onze-Vrouwe- kerk te Sluis in de voorkerk aan een pilaar van //den noor derster uutlatte." Het werd in de 15e eeuw geschonken aan het ambacht der tijkwevers (ook cruusmakersgeheeten)om aldaar te doen al zulke goddelijke diensten als het gilde zou goedvinden enz. Te Gend en te Brugge o. a. was Sint-Lieven de patroon der Scrijnemakers (Kastenmakers, Schrijnwerkers). Wij twijfelen er bijna geen oogenblik aan, of de Merseniers- straat heette oorspronkelijk de Sint-Lievensstraaten wel naai den Evangelieverkondiger Levinus, die in 654 uit Ierland naar "Vlaanderen overstak om de Vlamingen te bekeeren. Hij werd den 12en November 656 door eenige ongeloovigen wreedaardig vermoord. Zijn stoffelijk overschot werd eerst vele jaren latei- in de Sint-Bavo'skerk te Gend begraven. De straat, welke op den Sint-Lievenssteeger uitliep, heette reeds vroeg de Merseniers- straatongetwijfeld naar één of meer Merseniers, die er woonden. Eeeds in 1370 treffen we er een Jan Magnus de Merse- nier aan De patroon der Merseniers was Sint-Nicolaas. De Merseniers werden elders ook Kruideniers en Kramers geheeten Kruidenierswijl ze kruiden d. i. specerijen en kruidkoeken (pains cï épices nu peperkoeken dat eigenlijk hetzelfde betee kent) verkochtenKramerswijl de marswaarin ze oorspron-

Archief | 1878 | | pagina 281