36 kelijk hunne waven te koop boden ook den naam van kraam droeg. Toen laterbij de versterking der stad aan den Zwin kant bij den Sint-Lievenssteeger eene poort gebouwd werd noemde men die de Poort ter Passage: door deze poort begaf men zich naar den dijkdie de kreken vóór den stadsmuur of vóór de barbekanen beschermde tegen het Zwin. 't Verdient de opmerking, dat, met uitzondering van de Merseniersstraat, alle straten die van den Zuiddijk of den Pijnersdijk naar het Zwin liepen naar heiligen genoemd waren. Dat het gedeelte van Sluis benoorden den Zuiddijk veel regelmatiger gebouwd is dan het deel bezuiden den Zuiddijk valt bij een enkelen blik op de kaart terstond in het oog 't is trouwens dan ook veel jonger. (S). L. De Poort van den Nieuwen Steeger. Zij werd in de 16e eeuw ook de poort ten Spanjaardshoek geheeten. (9). M. De Sint-Annapoort of de Poort van den Okkersdam. Deoudstenaam van dezen dam is Ockers dam die een paar maal voorkomt. Later vindt men Ockerdam Ockerendam en met voorgeklampte li een zeer gewoon ver schijnsel in het Dietsch van vroeger eeuw Hockerendamook wel, door den invloed eener voorafgaande nNockerendam Wel licht schuilt in Ockersdam de mansnaam O oker, Ockere, waarvan we nog den geslachtsnaam Ockerse, Ockeiisse Ockersen, d. i. Ockerszoon, hebben. In 1467 vond ik te Sluis Ockere filius Pieteb. de Scipman d. i Ockere Pietersf.n, de schipper, (10). P. De Oost poort Buiten deze poort vond men de Lazerie of Lazarij het gebouwwaarin de melaatschen of akker- zieken (zijdie belazerd of beziekt waren uitgegevend. i. voor melaatsch waren verklaard) hun verblijf moesten houden. Vóór dit gebouw bestond woonden deze ongelukkigen kenbaar aan eene bijzondere kleeding en de waarschuwende lazarusklep of bedelklepop de Oostkeure. (11). E. De Toren van Verlorenkost of van het Eabat tenden [aan het eind van] de Vleesch-

Archief | 1878 | | pagina 282