37 h ou wersstraat. Deze toren stond boven de sluis (het rabatrabot)waardoor het water van Aardenburger ambacht bewester Ee uit de stadsvest in den watergang kwam die zijn water door de sluis onder de Vischmarkt in den Vliet en zoo in het Zwin en naar zee loste. Joris Lietac, de stadsmetselaar, maakte den 10en Juli 1424 een aanvang met het metselen van 't nieuwe rabat of de nieuwe sluis in den middelsingel van de stadsvesten//antwoordende ten Torenstaande aan het eind der Vleeschhouwersstraat. Behalve het arduin benoodigd voor het fondement (een stee- nen bed of vloer, breed 13,5, lang 25 voet; 21,5 voet cassi- nen 22,5 voet ecsteenen en 76 voet 2 voet breeds taflement) en stukken van zerken van de Onze-Vrouwekerkwerden er ruim 127000 steenen aan verwerkt Er stond nog een derde rabat in den Watergang van het Vrije een eindje boven de plaats waar zijn water in de uiter ste stadsvest van Sluis viel. Men vindt dit op de merkwaar dige reuzenkaart van het Brugsche Vrije, door den vermaarden Petrus Pourbus tusschen 1562 en '7 1 vervaardigd. Toen in 1572 en later, door de //troublen gerezen in Holland en Zee land jegens deze andere Nederlanden" (Sluis hield toen nog de zijde van Spanje)de waterloozing van Aardenburger ambacht be wester Ee niet meer geschieden kon door de sluis onder de Vischmarktdaar tegelijkertijd "t water uit de stadsvesten verlo ren zou gaan //tot grooten perikele en dangiere" der stad werd er door het bestuur der watering van Aardenburger ambacht be wester Ee onder de valbrug der Westpoort eene nieuwe sluis gebouwdwaardoor het ambachtdat gebruik mocht maken van de buitenvest der stad van tegenover Verlorenkost tot aan de Westpoort, zijn water in het Zwin loosde. (12). S De Toren van Bourgondië Hij werd op het eind der 14<e eeuw gesticht door hertog Jan zonder vrees. In het begin der 16e eeuw werd hij afgebroken. De voortgaande opslikking van het Zwin maakte hem doelloos. Hij diende niet zelden tot gevangenis. Uit de rekeningen der grafelijke reut-

Archief | 1878 | | pagina 283