38 meesters van Zeeland bewester Schelde blijkt o. a, dat in 1435 tot '3 7 Jan Ge r ritszoo n (Geert van Egmondeszoon) de gevangene was van Jan B lang art kapitein van den toren van Bourgondië J), waarvoor dezen door den hertog van Bour- gondië een klinkaard daags werd toegelegd. Den 26cn October 1540 gaf keizer Karel aan de stad Brugge in erfrente 25 gemeten lands of schorgelegen op de Nieuwe Mude, welke vroeger bestemd waren geweest voor 't bijzonder gebruik van den Toren van Bourgondië of het Kleine Kasteel op voorwaardedat de stad te haren koste wat er nog van den toren was overgebleven ten minste tien voet lager zou doen afbrekenwat ook door haar gedaan werd. Verder mochten er geene muren huizen of andere werken opgericht worden welke de sterkte van het Groote Kasteel al of niet recht streeks konden schaden. Enz. (13). I. De Sint-Juliaansplaats, Eruit- of Appelmarkt. Het Sint-Juliaansgilde was dat der schip lieden of piloten van de Zoute Vaart. De Appelmarkt heet eene enkele maal Eruitmarkt. In eene publicatie van 1504 wordt evenwel bepaalddat de fruitkramen zullen staan op de Vischmarktvan het huisgenaamd het Eransche Schild tot aan de kapel van Sint-Joris //rekewijsde vrouwen met haring en mosselen op de gewone plaats, en de warmoeskra- men vóór 't Vleeschhuis. Op den hoek der Sint-Juliaansplaatsaan de zuidzijde der Smeedstraatstond (nog in 1550) eene boei en erve, Sint- Ju li a an genaamd. In 1544 vinden we Ynghelken IIuuse genoemd ais erf achtig kapellaan van eene kapellerijgefondeerd ten altare van Sint-Juliaanin de Ouze-Vrouwekerk. Den 28en September 1334 gaf Maria van Artoisgravin- Jan Blankaertoverleden den 25 November 1443 en begraven in de kerk te St. Anna ter Muiden, alwaar zijne grafzerk met zijn wapen nog aan wezig is. De toren van Bourgondië stond dan ook eigenlijk op den grond van het oude Mude. Zie mijn St. Anna ter Muiden, bl. 238, verv. II. Q. J.

Archief | 1878 | | pagina 284