40 verkocht de stad de Korenmarkt aan Joius Vekduyst, om die te betimmeren. De Beestenmarktwelke men nu in de nabij heid der vroegere Korenmarkt vindt, is eerst na het midden der 17e eeuw aangelegd. (16). V. De Vlasmarkt. Zij werd gehouden in de Korte- Sint-Jakobsstraatgelegen tusschen het Windgat (de Subbou- dens- of Diusdagsstraat) en den Zuiddijk. Den 18en Augustus 1556 werd afgekondigd dat zij die zich geneeren wilden met vlas of garen te verkoopeu gehouden waren te staan en hun goed te verkoopen tusschen de bank, staande aan de oostzijde van de poort van der stede Plaatse aan de zuidzijde der Groote Markt oostwaarts strekkende tot naar Willem- van-Thorhoutsstraat. De vroegere Vlasmarkt kreeg nu den naam van de O u d e -Vlasmarkt. Latei' werd de vroegere Sint- JuliaansplaatsAppel- of Pruitmarktde Garenmarkt. JNog heden draagt zij dezen naam. (17). VI. De Dinsdag-markt. Zij strekte, in het Wind gat of de 's Heer-Boudewijnssiraatvan de Wollestraat tot aan de Sint-Jansstraat. Men hield er des Dinsdags //markt van koren, hoenders en andere vogels, eiers en zuivel.'1 Vandaar ook, dat dit gedeelte van 't Windgat den naam kreeg van Dinsdagstraat, eigenlijk Dinsdagmarktstraat. Nu heet ze de Nieuwe-Kerkstraat naar de in 1828 nieuw gebouwde kerk der Hervormden. Deze staat midden op het beplante plein ten noorden begrensd door de Hoogstraat, ten oosten door de Wollestraat, ten zuiden door het Windgat, ten westen door het Hendrik-Baststraatje. Alleen aan de zijde van het Windgat is dit plein bebouwd. Men vindt er echter slechts twee wo ningen eene op den iioek van de Wollestraat en op dien van het Hendrik-Bastsstraatje. Verreweg het grootste gedeelte van het laatstgenoemde maakt een deel van het kerkplein uit. (18). VII. De Melkmarkt met den grooten en den kleinen bom- of waterput Dit is de tegen woordige Groote Markt. Zij werd gevormd na den brand die in 1396 het Schepenhuis in de asch lei, benevens het

Archief | 1878 | | pagina 286