41 grootste gedeelte der huizen in hare nabijheidwelke een deel uitmaakten van de Heer-Willemsstraat van Thorhout, de Onze- Yrouwestraat en het Windgat. Vermelding verdient hier de groote born- of waterput Jan de Pape maalde in laswerk het zeshoekig houten huisje dat er overheen gebouwd werd leverende al 't hout en de hand, zonder de snede," voor 28 pond gr. Jakob van Huus- sen dezelfde, die een volgend jaar den houten man sneed (Jantje van Sr,dis) staande bij het engien (werk) van de uurklok sneed 12 noten, 12 blokketten onder de stijlen en nog zes priemkens voor 24 schell. Jan Spaakpenning dekte het huisje met schaliën (8£ roeden) voor 3 pond, 9 sch., 9 gr. Jakob Juekdaan leverde de drie metalen schijven, waarover de zes emmers liepen, wegende 137 pond, voor 45 sch., 8 gr. Op het huisje werden zes vanen gesteld en op den top een groo- tere. Pieteb Bey de schilder, stoffeerde van goud en anders de vanen en 't schaliedek van het torentje voor 54 schell. De spil en wederhaan wogen 84 pondde zes kleine vaantjes met de spillen 101 pond-, de drie ketenen, waaraan de em mers hingen238 pond. Enz. Uit het bovenstaande wordt ons duidelijkdat de nieuwe bornput een sieraad was van de nieuwe plaats vóór 't schepenhuis. Een witte steen wijst nu nog de plaats aanwaar hij in 1422 en '23 gebouwd werd. Boven den kleinen bornput was maar óéne galg gebouwd. Den 30en Augustus 1559 werd afgekondigd, dat men de Korenmarkt voortaan houden zou op de oostzijde van de Melk markt beginnende aan Willem-Thorhoutsstraat tot aan de Wind gatstraatbehoudens dat die straten vrij zouden blijven. Voorts, dat men de markt van fruit houden zou strekkende van den Grooten Steenput, staande op de Melkmarkt, naar't Windgat. Deze publicatie werd den 20™ Augustus 1560 herhaald. (19). a. Het Groot Kasteel. Het Groote Kasteel werd in 1385 gebouwd, door Pii.ips den Stouten (of den Koenen), op kosten van het Fransche rijk. In 1794 werd, na de overgave van Sluis aan de Franschen Archief IIIe. dl. 2e. st. 4

Archief | 1878 | | pagina 287