42 tot het slechten er van besloten, en al het hout, ijzer, lood en arduin van het trotsche gebouw uitgebroken en weggehaald. Nadat alles wat licht te verbreken viel afgebroken wasbe proefde men het gebouw door buskruit te doen springenwat slechts ten deele gelukte. Zoo bleef hethalf verwoest en ver nield, staan tot den 27™ Juli 1820, toen de bouwval door het domein in het openbaar voor afbraak verkocht werd. Het kasteelveldzuidwaarts van den grintweg tusschen het kerkhof en den Zwinpolder gelegen kenbaar aan eene hoogtedie weleer de binnenplaats van het kasteel uitinaakte bewaart de herin nering van het trotsche gesticht, 't Is nu het eigendom van den heer Joh. Noest Jr. (20). b. Het Schepen- of Poorthuis. Eeeds in 1329 wordt het Poorthuis vermeld. In 1393 werd het eene prooi der vlammen. Nu werd er een nieuw gebouwdwaar aan men verscheidene jaren arbeidde. Merkwaardige opgaven dienaangaande vindt men in de stadsrekeningen van dien tijd. De groote klok, Victor, d. i. de overwinnaargeheeten welke in 1396 door Jan Leen, knecht van Aaltreop het Onze- Vrouwekerkhof gegoten werd hangt nog in den toren. Van 1422 tot '27 werd het schepenhuis aanmerkelijk vergroot en verfraaid. De toren bleef echter onveranderd. In de stadsre kening loopende van 1 December 1421 tot denzelfden dag- in '22, vinden we eene lijst van poorters, »die giften gaven te hulpe van den makene van den grooten nieuwen schepenen huize en dat tot een bedrag van 8 pond, 10 grooten. Jan de Paté was de timmerman en Jophs Lietac de metselaar van dit nieuwe schepenhuis. Ze ontvingen samen 14 el blauw laken, van 22 grooten de el, //teenen karellakened. i. om er een kareikerel of tabbaard van te laten maken dien ze bij plech tige gelegenheden processiën b. v. dragen moesten. (21). c. De Onze-V rouwekerk. In deze oudste dei- beide Siuische parochiekerken vond men o. a. de merkwaardige kapel der Oosterlingen volgens eene overeenkomst met de Hanze van 27 October 1443, door het Siuische stadsbestuur gesticht

Archief | 1878 | | pagina 288