43 tot lafenis van tie zielen dergenendie bij een twist op Trini- teitsdag 1436 te Sluis het leven hadden verloren. In 1329 werd door de Broeders en Zusters van het Gilde van Maria in deze kerk de kapellanij gesticht van het Gilde der Klerken later het Gilde van Maria van der Sneeuw. In 1577 stortte de kerk door ouderdom in. Tot in 1820 bleef er een stuk toren van bestaan, bekend onder den naam van //de Plompe- Toren een naam die nu nog onder het volk voortleeft. De noordoosthoek van het Onze-Vrouwekerkhof droeg in het bijzonder den naam van het Heiden-kerkhof van Onze-Vrou- we. Het zal wel zijn naam daaraan ontleend hebben, dat dezulken er begraven werdendie buiten de gemeenschap der kerk gestorven waren Tot heden is de geelkoperen zegelstem pel bewaard gebleven van de geestelijken der Onze-Vrouwekerk. Hij draagt het opschrift: S. bnficiatoruecclêbeate marie Slusen d. i. Sigillum beneficiatorum ecclesiae beatae Mariae Slusensis zegel der gebeneficiëerden [bekleeden met een geestelijk ambtbeneficium van de Sluische kerk der zalige Mariaof vrijer vertaald de kerlc der zalige Maria te Sluis. Zie den afdruk er van op de plaat hiervoren. De stempel is het eigendom van den heer Ant. Noest, Az., thans verblijf houdende te Rijsel. (22). d. De Sint-J anskerk. Zij was gewijd aan Jo hannes den Doopeii wiens hoofd men er als een kostbare reli- quie vereerde. Zij bestond reeds in 1329. Onder de archieven van Sluis berusten een Register van de diensten van den Heiligen- geest in de Sint-Janskerk en een Register van de jaargetijden besteld te doen bij (door) de dischmeesters van genoemden Heiligen- geest, in één band. 't Oudste jaargetijde is van 1345. In .1811 is door de onvoorzichtigheid eens loodgieters de Sint-Jans kerk eene prooi der vlammen geworden. Het Sint-Jansgilde of dat der Hoppebierdragers was hetzelfde als dat der Arbeiders van den Sint-Jansdam. (23). e. De Onze-Vrouwekapel. Dit kapelletje stond aan de noordzijde der Brugstraat en behoorde aan het Onze-Vrouwegilde of het Gilde der Korendragers, oudtijds de

Archief | 1878 | | pagina 289