45 het schependom van Sluis lag. In het eerste vierendeel der 16" eeuw werd een nieuw gesticht gebouwd op de Oostkeure, niet ver van de Oostpoortnaast het oude Oostwaterschap der stad. 't Droeg verschillende namen: 't Zusterhuis van de orde van Sint-Eranciscus't Klooster van de Grauwzusters ter Mag dalene, het Godshuis van de Magdalenen. Eerst in 1572 werd een oud, vervallen kapelletje, dat nog van het Gasthuis op de Zuidkeure was overgeblevenafgebroken. Het Zusterhuis was reeds vroeger verdwenen. Het land waarop beide gestaan hadden, werd in 1581 verkocht. Den 23en Maart 1553, //vóór 't wijden der kaars," gaf Andries van den Berghe, Raad des Keizers en zijn Ont vanger te Sluis, aan zuster Angneeze Yeersse, moeder en religieuse van 't Convent van Sint-Catelino ter Magdalenen verlof, te mogen gebruiken en binnen haar erf te besluiten eene verloren straat, genaamd 't Maldeghemsche straatje, groot in de lengte en breedte 24 roeden liggende aan de zuidzijde van den Zuiddijktegenover Sint-Christoffelsgasthuis. Wij za gen (hoofdstuk XI, bl. 141, van mijn Een blik op de vorming dei- stad Sluis enz.), dat het klooster in 1581 verkocht werd. Nog heden ten dage heet de plaatswaar het stondde Magdalene. (26). j. Het Sint-Christoffelsgasthuis. Dit gast huis behoorde aan het Sint-Christoffelsgilde de vrije schipman nen, schiplieden of piloten. Den 12™ September 1554 werd hun vergundtwee vervallen huizen aan de zuidzijde der Speelstraat af te brekenmits men met de bouwstoffen daarvan het gast huis repareerde, 't Was toen reeds in verval. Bij het gasthuis stond eene kerk. Het erf van een en ander werd den 9ea Mei 1579 verkocht. De kerk was toen reeds verdwenen. In de 16e eeuw werd het Sint-Jakobsgilde der schuitlieden of schui tenvoerders met dat der schiplieden vereenigd. Vandaar, dat het gasthuis toen ook wel het Sint-Jakobs- en Sint-Christoffels gasthuis geheeten werd. 't Lag tegenover de brugdie van den Zuiddijk over de Riole naar de Oostkeure leidde. Ééne enkele maal slechts vinden we eene Sint-Christofielspoort

Archief | 1878 | | pagina 291