46 vermeld. Waar die gestaan hebbe is met geene mogelijkheid te bepalen wellicht in de nabijheid van het Sint-Christoffelsgasthuis. Sint-Kerstoffel of Christoffel was ook de beschermheilige der Sluisehe kooplieden. In 1504 werd dit gilde belast met het onderzoek (de keuring) der verscbe en der opgehangen haring. Den 13cn December 1542 vind ik vermeld 't gilde en de broederschap van mijnen heere Sint-Christoffelhetwelk de ha- ringkoopers houden in de Sint-Christoffelskapel in de Onze-Vrou- wekerk. Dit gilde is ongetwijfeld hetzelfde als dat der koop lieden. Eene lijst van de juweelen van dit gilde in 1525 vindt men in de Bijdragen enz., V, 380 en "81. (27). k. Het Grauwbroêrsklooster. Dit klooster van de orde van Sint-Eranciscus of der Observanten werd ge sticht in 1443 door den vermaarden Johannes de Capistbano die op den eersten April van dat jaar plechtig bezit nam van den grond waarop 't gebouwd zou worden. Een der eerste Gar dianen was de beroemde Johannes Bbugman, aan wiens wel sprekendheid we 't spreekwoord n Hij kan praten als Bbug man" te danken hebben. Wie van de stichting van dit convent en zijn ondergang meer wenscht te weten dien verwijzen we naar de Bijdragen tot de oudheidkunde en geschiedenisinzon derheid van Zeeuwsch-Vlaanderen1, bl. 144. De KI oos terwei de binnen Sluis draagt haar naam naar dit Grauw broêrsklooster. (28). 1, De Steen van den Lande. In dezen Steen waaraan de Steenstraat haar naam ontleent, werden de gevan genen geplaatst, die gevonnist waren door 's graven baljuw te Sluis en de schepenen der stad. De gevangenis werd met haar erf in 1563 aan den meestbiedende verkocht. Een gedeelte van een ouden toren aan de oostzijde der Steenstraat (nu Kanon- nenstraat) schijnt nog een overblijfsel van den ouden Steen te zijn. De naam Steen voor Gevangenis dagteekent uit den tijd toen de steenen gebouwen nog zeldzaam waren en de meeste woningen met stroo waren gedekt. Te Zierikzee o. a. wijst men ons nu nog's Graven Steen. Reeds in 1370 vinden we gezegd

Archief | 1878 | | pagina 292