47 dat de Oude Steen in 's Heer-VYillems straat-van-Thorhout stonden wel in dat gedeelte hetwelk later den naam kreeg van het Kalkstraatje en tusschen de Korte-Wolle- en de Korte- Sint-Jakobs-straat gelegen was. (29). m. De Steen van den Watere. In //mijns heeren huis van Bourgondië, den Steen van den Watere," in Hendrik'-Bast-straatje gelegen, werden zij opgesloten, dieeenig misdrijf gepleegd hadden in 't rechtsgebied van den Watere hetwelk zich uitstrekte van het Spui te Damme tot aan de laatste bakenton in het Zwin. Zij stonden te recht voor 's gra ven baljuw van den Watere en schepenen van Mudede bezit ters van het Waterrecht tot in 1565. Reeds op het eind der 16e eeuw wist men de plaats niet meer aan te wijzen waar deze Steen van den Watere had gestaan. (30). n. Het Tolhuis. Te Sluis was een der voornaam ste tolkantoren van de Ylaamsche graven gevestigd. Reeds in 1252 werd door gravin Margareta en haar zoon Gui van Dam- pierre, die na haar den gravenzetel besteeg, bepaald, dat alle schepen welke uit het eiland Majorca uit Genua Spanje en Portugal kwamen, zoowel als die uit Oostland (uit de steden HamburgLubekBremenRostokGreifswaldeElbingKam pen, Deventer, Zutfen enz.), te Sluis tol zouden betalen. Men zie dit in bijzonderheden in de Bijdragen enz., V, bl. 49 en v. v. (31). o. Het Yleeschhuis Eigenlijk het Oude en het Nieuwe Yleeschhuis. Ze hadden gemeenschap met elkander en bestonden reeds in 1379. Ze lagen aan de noordzijde van de Smeedsstraat, tegenover de Sint-Juliaansplaatsop den hoek van den Yliet. Nog op het eind der 16® eeuw vond men ze daarin 1581 werd het bordes vóór het Yleeschhuis nog met schaliën of leien gedekt, Yolgens de rekening van het oude grafelijk domein van 1580 op '81 lag aan de noordzijde van de Smeestraat een erf van 24 roeden ten oosten grenzende aan de Yleeschhal der stad en met eene groote poort in genoemde straat uitko mende hetwelk de tuin van het Yleeschhuis placht te zijn. In de nabijheid van het Yleeschhuis vond men de Vleeschhou-

Archief | 1878 | | pagina 293