49 de Haan stwiens huizinge was geraseerdhetgeen niet geschied was n bij exploten van oorlogede som van zesdui zend ponden van veertig grooten 't pond, d. i. 36000 guldens, tot reparatie van zijn huis en dat binnen de drie eerstvolgende jarenwaarvan de eerste termijn verschijnen zou den eersten October 1493. Men kan hieruit eenigszins oordeelen over de pracht van de woning, die meermalen de landsvorsten herbergde. (33). r, s en t. Het Hof van den Ouden Handboog, het Makelaarshof en het Hof van den Jongen Handboog van St. Sebastiaan. Deze drie hoven lagen aan de westzijde van de Hendrik-Janszoonsstraat. Het Hof van den Ouden Hand boog was dat der oudere schutters; dat van den Jongen Hand boog dat der jongere. Het Hof van den Ouden Handboog heette in de 14e en 15e eeuw gewoonlijk het Schuttersprayeel. Prayeel afkomstig van het Pransche préelpréau en nu priëel gespeld beteekende oorspronkelijk grasperk, beemdeken, weitje. Nog heden ten dage draagt de grasrijke plaatswaar de oudere schutters samenkwamen den naam van 't Schuttershof. Het Makelaarshof was aanvankelijk de Stede- of Stadshof. "t Land behoorde oorspronkelijk aan het Wilgeminenklooster bij Eiervlietdat nog meer erven binnen Sluis bezatdie aan de stad in erfcijns waren uitgegeven. De stad verpachtte in 't begin der 15e eeuw 't hof voor 2 pond 's jaars. Het Ma kelaarshof was 1 gemet, 99roeden groot. 't Hof van den Jongen Handboog had eene oppervlakte van 2 gemeten 25 roeden. Den 16en November 1523 werden de gilden van den Ouden- en den Jongen Handboog vereenigd. Den eersten April 1524 werd het Schuttershof van den Jongen Handboog, dat zeer vervallen en met zware renten belast wasovergedra gen aan PitANgois van Aakdenbtjrg één der drie Sluische lakenkoopers en burgemeester van schepenen, 't Hof van den Ouden Handboog was plaisauter en profijtelijk." (34)v. Het Oude Hof van den Kruisboog of het Schuttershof van Sint-Joris. Het Oude Schut tershof van den Kruisboog lag op de Oostkeure, Den 19cn Juli

Archief | 1878 | | pagina 295