50 1546 geven Willem Ewouds, keizer Jan van Blijenberge koning, Pieter Weytens, Jan van dee Heede, Jan Fevrier, zorgers van 't gilde van mijnheer Sint-Joris, dat de schutters van den Kruisboog te Sluis houdende zijn, met toestemming des keizers, in wettelijke gifte, aan mr. Wouter de Meunick curateur ten sterfhuize van wijlen jonkheer Jan van Vlaanderen heer van den lande van den Woustinen enz. [in leven kapitein van Sluis en zijn kasteel]ten be hoeve van genoemd sterfhuiszekere huizenerfachtig heden boomen en hovingenmet de toebehoortengenaamd het Oude Schuttershof van den Kruisboogalzoo 't zelve op zijn vierkante bemuurd en begraafd [door muren en graften grachten, omringd] staande en liggende is" en alzoo dezelve comparanten en haarlieden voorzaten dat gebruikt en van allen ouden tiden bezeten hebben, strekkende met het noordeinde aan de erfachtighede van het klooster van de Magdalenende Maldeghemsche weg aan de oostzijde het Stedewaterschap aan de westzijde, strekkende zuidwaarts op tot aan de erven, ge naamd //tcuenhof" ('t Konijnenhof), toebehoorende 't klooster van de Observanten. Het nieuwere hof van den Kruisboog of van Sint-Joris stond in de Ridderstraatterwijl het uitkwam in de Braban der- of Lijndraaiersstraat. Aan de oostzijde van de Zuidkeure stond het Sint-Jorisgasthuiswaarvan ons weinig of niets be kend is. Aan de oostzijde van den Turfvlietof liever aan de oostzijde van de Markt, vond men de Sint-Joriskapel. Een straat, dam, poort en steeger werden naar Sint-Joris geheeten. Onder de archieven van Sluis berust nog het boek waarin de rekeningen van 't Sint-Jorisgilde van 1505 tot 1540 zijn opgenomen. Er waren drie gilden van Sint-Joris. Evenals bij den hand boog zal men ook hier het gilde van den Ouden- en den Jongen Kruis- of Voetboog gehad hebben Er was buitendien nog een derde gilde. Den '27en Juni 1426 presenteerde men den Koning van de kinderenhanteerende tderde ende

Archief | 1878 | | pagina 296