53 Stede van der Mude't Huisbehoorende der jurisdictie van der Mude en Waterrechte; het Huis van den Watere; 't Sche penhuis van den Waterrechte. In de Sluische stadsrekening van 1418 op '19 lezen we van den dijk bachten [achter] Sint-Annenhuize bij den Vliet, daar gelegd om er 't hoofd van de kaai te steken. Zouden we dit huis niet voor het oude rechthuis van Mude moeten houden Dit wordt te waarschijnlijker, als men in het oog houdt, dat de Poort ter Passage die was, waardoor schepenen van Mude hunne gevangenen binnen Sluis voerdenen reeds in 1425 lezen we van een huis aan de noordzijde der Hoogstraatdaar schepenen van Mude plegen te vergaderen. In het midden der 15c eeuw stond een rechthuis van Mude op de Nieuwe Mude. 't Was een der weinige gebouwen vier slechts welke, met het oog op de veiligheid van Sluisdaar mochten opgericht worden. Vóór het rechthuis te Sluis prijkte, in 't midden der 16e eeuw, eene afbeelding van Sint-Anna. (Zie H. Q. Janssen, St. Anna ter Muiden enz., bl. 43 en 243.) Den 27en Mei 1551 vroeg Jan Bueydel baljuw van der Mude en 't Waterrecht, daar de brug ter Passage ter ruine was, waarlangs hij evenals zijne voorzaten gewoon was zijne ge vangenen naar de gevangenis te brengen dit te mogen doen langs den Visscherssteeger en elders n en alzoo voorts over te mogen leiden als van noodeu werd thaarlieder vierschaar om recht te genieten totdat de brugge gemaakt zijwaarop hem vergund werd hen in te brengen en wederom uit te leiden over de brug en door de poort van Sint-Jakobssteegerals wezende de commodieusste plaats en de naaste aan haarlieder Huis van rechte gelegen. (42). 1. De Brugstraat. De oorspronkelijke naam is Bruggestraat (a°. 1329), in het Prausch Rue de Brugeswijl de weg naar Brugge over Bruungheers door deze straat liep. Daarom heette de Westpoort ook in later eeuw Brugsche Poort en de Bruungheersdijk in de 14" eeuw eene enkele maal Brug sche dijk. Voor Bruggestraat schreef men al spoedig Bruch-

Archief | 1878 | | pagina 299