de intrest dien hij nemen mochtvan 3 2op 21§ pCt. te ruggebracht was. De stad betoonde dan ook hare erkentelijk heid voor die mededinging, door dat zij Lokka met eene som van f 100 vereerde, //wegens zijne moeite, veel gaan en //komen eii voorts dat de tafel van leeningmits zijn toe- //doen merkelijk meer gegolden heeft als voor dezen.'1 Lokra schijnt later naar den Haag getogen te zijn, alwaar zijn naam onder die van de drie tafelhouders aldaar in 164.4 voorkomt1). Bij het overlijden van de ÏYobano in 1632 verzocht zijne weduwe Johanna M usoie tot bereddering van haar mans sterfhuis de bank nog voor 4 of 5 jaren na de expiratie van het laatste contract te mogen houden; welk verzoek, bij re solutie van 8 Januari 1633, werd toegestaan, voor haar en, na haar overlijden voor hare kinderen en erfgenamentegen betaling, bij den aanvang van deze 4 jaren, van 300 en voorts alle jaren 200 vl., reserveerende de stad voor zich daarbij de vrijheid tot het oprichten van eene bank van leening ten allen tijde als zulks dienstig en oorbaar zou bevonden worden 2). In welke huizen of straten de tafelhouders in onze stad hun lomberd hielden is mij van slechts weinigen hunner be kend. Hierboven zagen wij dat Bonifaes Trabukieu lom berd hield in de Gortstraat. Het huis waarin Raphael de Dk.ua zijn bedrijf uitoefende was gelegen in de Aoordstraat tusschen de Lombaardstraat en den PenningJioek 3)terwijl uit de stadsrekening over 1474 schijnt te blijken, dat Jan de Dkua zijn lomberd hield in een huis staande naast of te genover het stadhuisvermits in deze rekening de volgende uitgaaf voorkomt: //Betaald Jan die lombaertvan 17 R. 3 vt. scaledek liggende, op zin huus Jegens der Staethuis 41 18 14," 't welk beteekent, dat de Stad Jan den 1) Van Heel, De tanken van leening in Nederlandbl. 5. 2) Het contractter uitvoering van deze resolutiemet de weduwe de Florano aangegaan, komt mede voor in liet Register civil, d. 2, f°. 317. 3) Zie het contract van 1458, hier boven bl. 13 aangehaald.

Archief | 1878 | | pagina 29