57 Leendertz en mij geschreven is in den 18eD jaarg. van den NavorscJier (50). 18. De Zuidkeure; de Zuidkeurestraat. Reeds tusschen 1377 en '81 vinden we tweemaal de straat genoemd ééns hare oost- en ééns hare westzijde //die strekt van de Nieuwe Markt tot den Nikkerspoel." Deze straat was geene andere dan de Zuidkeurestraat. Van eene woning in deze straat wordt gezegddat ze ligt tegenover Coevoets-straatje." Dit straatje droeg ongetwijfeld zijn naam naar zekeren Aarnoud Coevoet, die, vóór 1377 reeds met zijne vrouw Virginia op een huisaan de west zijde der Nekkersstraat gelegen, eene rente van 9 grooten bezet had ten voordeele van den Heiligegeest in Onze-Vrouwekerk. We vonden overigens nergens meer gewag gemaakt van den Nikkerspoelwelks ligging daarom met geene zekerheid bepaald kan worden. Wij gissen dat hij nabij de Zuidpoort lag. Ook in andere plaatseno. a. te Mechelentrof men een Nikkers- of Nekkerspoel aan. Daarin hielden - zoo geloofde een vroeger voorgeslacht de Nekkers of Nikkers hun verblijfwatergeesten deels mannelijke, deels vrouwelijke wezens, wier nabijheid zeer door den mensch te vreezen was. Aan dezen Nekkerspoel hebben we 't ongetwijfeld te danken, dat de Zuidkeurestraat in de 16e eeuw den naam kreeg van de Nekkersstraatdie in de tweede helft der 17e eeuw, toen een aantal nieuwe woningen in deze straat gebouwd werden ter plaatse waar vroeger soldatenbarakken werden gevondenplaats moest maken voor dien van de Nieuw- straatden tegenwoordigen naamwelke echter in het dage- lijksch leven niet gehoord wordt. Van hen, die in deze straat wonen, wordt gewoonlijk zeer oneigenlijk gezegd, dat zij aan (d. i. nabij) de Zuidpoort wonen. De straat, welke van de Zuidkeure naar de Ridderstraat liep, droeg geen bijzonderen naam. (51). 19. Het Onze-Vrouwekerkhof. Het Onze- Vrouwekerkhof lag aan de westzijde der Zuidkeure en aan de zuidzijde der Minnebrugstraat. Het schijnt zich ook ten noor- Archief IIIe. dl. 2C. st. 5

Archief | 1878 | | pagina 303