60 gang is dan ook aan de zijde der vroegere Merseniersstraat zoo nauw, dat de straat er niet toegankelijk is voor eenig rijtuig. De straat draagt haren alouden naam naar een alhier in vroeger eeuw gewoond hebbenden pasteidebakker. Vg. beneden, n°. 31. (59). 29. De Hoogstraat. Vóór de Hoogstraat dat is: de Hooge Straat dezen naam droeg, heette zij ongetwijfeld de Nieuwe Dijkof de Noorddijk in tegenover stelling van den ouden dijk, of den Zuiddijk. Eerst toen de dijk bebouwd waskon hij den naam van straat bekomen. Juist om hare hooge ligging hoort men immer //op" nooit //in" de Hoog straat. De Hoogstraat was de dijkdie den eersten of den Ouden Sluischen Polder tegen het Zwin beschermde. Een ge deelte van dezen dijk werd later het Kaaseen ander Pijners- dijk geheetennaar de Pijners of arbeidersdie de vaartui gen losten komende tot tegen de steegers of trappen welke van de Hoogstraat naar het Zwin leidden. Vandaar b. v. de naam Pijners van Onzer-Vrouwesteeger, We weten dat de bewoners van de noordzijde der Nieuwe Kaai verplicht waren de //barbekanen" te onderhouden d. i. de houtenmet schietgaten en deuren en vensters voorziene borst wering staande op den dijkwelke de stad aan den Zwinkant beschermde. (Vg. Een blik enz., bl. 61). Toen die dijk door een muur vervangen werd, verviel daardoor die dienstbaarheid. Ze bleef bestaan voor die woningen aan de noordzijde der Hoog straat waarachter de steenen muurdie hoogstwaarschijnlijk niet verder dan van het Kasteel tot den Sint-Jansdam liep, ontbrak. Zoo lezen we nog in 1467 van een huis en plaatse lands, aan de noordzijde van de Hoogstraat, achterwaarts strekkende tot den dijk van der stede vestemet den last van de barbekanestaande op den voorzeiden dijkals andere gehuisden en gelanden te waterwaart. Zoo lezen we ook, 17 December 1462, van een huis op den hoek van Onze-Vrouvesteeger, met eene plaats lands, achterwaarts strekkende tot den dijk van de voorzeide stede, daar de barbekane op staat[hetgeen] wijlen [weleer] was 't wa ter van den Zwene.

Archief | 1878 | | pagina 306