65 gers; maar hij was buitendien, zoowel in Vlaanderen als in Holland, de beschermer der zeevarenden, 't Verwondert ons dus nietdat eene straatpoort en steeger te Sluis naar hem genoemd werden. Al kreeg de straat later andere namen in de Sint-Nicolaaspoort bleef de naam van den kinderheilige trouw bewaard. De Sint-Nicolaasstraat kreeg den naam van Steenstraat naar 1s graven steen 1 of gevangenis van den Lande die aan hare oostzijde gevonden werd. Ook grensde het erf van den Steen van den Watere, welke in het Hendrik-Bast- straatje stondaan de westzijde der Steeiistraat. Maar ook de naam Steenstraat moest wijken voor een anderen dien van Wollestraat. Op het eind der 14° eeuw woonde in de Wol- lestraat eeii makelaar, die Jakob metter Wulle heette, d. i. Jakob met de Wol. Kan de straat genoemd zijn naar den wolliandeldien hij dreef? üe wolhandel met Spanje en Engeland was overigens eene levensvoorwaarde voor Vlaanderens bloei. De Wollestraat heet in het dagelijksch leven nu de Kauonnenstraathoogstwaarschijnlijk omdat hier in de 18° eeuw aan de oostzijde der straathet arsenaal gevonden werd waarin o. a. het geschut geborgen werd. (65). 38. De Sint-Jakobsstraat. Er was te Sluis een Sint-Jakobsgildehet gilde der scliuitlieden dat later met het Siut-Christoffelsgildedat der schiplieden, vereenigd werd. volgens anderen weder bed. Een culctensticlcer was dan oorspronkelijken daar aan had hij zijn naam te danken: un brodeur de coutils. Bedden, beddetijken kussens of matrassen te stikkenvan borduurwerk te voorzienziedaar aanvan kelijk zijn werk 1 Steen beteekent gevangenis. De gevangenbewaarder heette Steen waar der; de kosten voor het onderhoud der gevangenen heetten Steen kosten. De gevangenissen behoorden onder de eerste gebouwen die van Steen werden opgetrokken. Daardoor kreeg Steen, d. i. Steenen gebouw, gebouw van Steen de beteekenis van gevangenis. Nog wijst men ons b. v. in Zierikzee 's Graven Steen: de gevangenis van den graaf [van Holland]. Daar ook de kasteelen der edelen van steen werden gebouwdhad Steen ook de beteekenis van kasteel adellijk slot. In Sint-Jansteen heeft Steen deze beteekenis. Nog heet in Friesland zulk een gebouw Stins.

Archief | 1878 | | pagina 311