66 Te Gend was de apostel Jacobus de patroon der vrije, de hei lige Anna de patrones der onvrije schiplieden. Den 29e" September 1478 verklaarden deken en vinders, dat hun gilde een der oudste was van de stad en dat ze een gasthuis gehad hadden //op hemzelven," daar men pelgrims en ook zieke lieden placht te ontvangen. Den 9en Augustus 1563 gingen deken en eed van de vrije schippers het Sint-Jakobs- en Sint-Christoflelsgildeeene overeenkomst aan met den pastoor en de kerkmeesters van de Sint-Janskerkwaarbij hun werd toegestaan het altaar en de kapel van 't heilig kruis //van Luucka" of 't bruine kruis in genoemde kerk, aan de zuid zijde van 't kruis der kerk gelegen. Sint-JAKOB was ook de patroon der Sluische Else- of Hel- senaars. Zijn altaar stoud in de Sint-Janskerk. Hij was ook die der Yrije Vleeschhouwers. (Zie Bijdragen enz., VI, bl 104, en de aanteekeningen bij de Vleeschhouwersstraatboven, bl. 47, 48.) De Sint-Jakobsstraat heet nu de Commandeursstraat: men vond er vóór 1794 op den hoek van de Pannekoekstraat of 't Schaliestraatjede woning in van den Commandeur van Sluis. (66). 41. De Hugo-J anszoonsstraat of Kleine Kloosterstraat. Zij ontleent haar oudsten naam aan zekeren Hugo Janszoon, die er reeds vóór 1377 gewoond heeft. Zoo lezen wij, in eene aanteekening uit dien tijd, van eene rente, bezet op 't huis en erve, //staande en lig gende op den dijk, daar Hughe f. Jans hang staat." 1 Verder lezen we van eene rente van 44 grootendie kwam van Hughe f. Jans aan de westzijde van 's Heer-Hughe- f. Jansstrateop den hang en de plaatsedie in wijlen d. i. weleertoebehoorde heer Hughe f. Jans. Zoo ook van eene rente van 12 gr., die kwam van Hughe Jans, //miins heer Hughes zone," liggende aan de westzijde van Hughe f. Jans- 1 Een hang was een gebouw, waar men viseh, in 5t bijzonder haring, te rooken hing.

Archief | 1878 | | pagina 312