71 tot aan den Pijnersdijk. Haar eerste deel kreeg later den naam van Catspelstraat en eindelijk dien van het Kadzand- straatje. Haar tweede deeltusschen de Sint-Pieters- en de Siut- Annastraatnoemde men ook welnaar zekere veel bezochte badstoof, de Stoofstraat. (72). 48. De Sint-Pietersstraat. Onder de feestvu ren welke men te Sluis brandde, worden ons in 't bijzonder genoemd (14 [24?] Juni 1524) de Sint-Pieters-en de Sint-Jans- vureu. Op genoemden dag werd, uit vreeze voor brand, be paald dat men ze ontsteken mocht van de Sint-Juliaansplaats westwaarts tot aan de Westpoort. Er stond een Siut-Pie- tersaltaar in de Onze-Yrouwekerk. (73). 49. Spanj aardshoek. De hoek waar de Hoog straat gesneden werd door de Sint-Pietersstraatwerd de Span- jaardshoek geheeten. Daarom ook noemde men later de poort bij den Nieuwen-Steeger de poort van Spanjaardshoek. Den 1 leu Mei 1526 wordt gezegd, dat de poort, geheeten tSpan- jaardshoekgeheel en al te ruïne was en niet mogelijk te ver maken tenzij geheel en al van nieuws opgemaakt. Daarom besloot men haar te weren en te dier plaatsetot bescherming der stadbarmen te maken. Daarbij toch zouden noch de inwoners der stad, noch de vreemde man eenige schade hebben, daar ze zouden kunnen passeeren en lijden (gaan) door den Blauwen-Toren geheeten de Nockerendamalwaar bevolen werd te maken eene hangende brug. Men ziet hieruitdat niet alleen de Groote Toren bij de Westpoortmaar ook de Toren van den Okkerdam den naam droeg van den Blauwen-Toren waarschijnlijk naar de blauwe dektegelen of schaliën waarmee ze gedekt waren. De Spanjaardshoek draagt ongetwijfeld zijn naam naar de Spaan- Toen nu, na 't overlijden van Pieter Cric, bij een volgend geslacht zijn naam in vergetelheid raakte en de voornaam Pieter wegvielhield men de s., het teeken van den 2en naamval van Pieter voor de aanvangsletter van den geslachtsnaamen zoo ontstond de naam Serie- of Serixstraat.

Archief | 1878 | | pagina 317