72 sche kooplieden Spanje dreef aanzienlijken handel op Vlaande ren die in dezen hoek hunne woningen en pakhuizen hadden (74) 51. De Hendrik-Janszoonsstraat. In deze straat vond men het Schuttershof van den Ouden- en dat van den J ongen Handbooggescheiden door het Makelaars hof. Zij droeg haar naam naar zekeren Hendrik filius Jans. Of deze verwant was aan Hughe filius Jans, dien we vroeger ontmoetten is niet met zekerheid te zeggen. De Hendrik-Janszoonsstraat was tot in 1427 door eene breede riole, waarover hier eene stevige brug lag, van den Zuid- dijk gescheiden. 1 De Hendrik-Janszoonsstraat werd, zoo de overlevering wil later de Zilversmidsstraat geheeten. Zij leidt nu nogals deel eener weide toebehoorende aan de erven van wijlen den heer J. C. IIennequin links en rechts door eene rij hoornen bepaald, naar 't Schuttershof, nu grasland. 1 „Ander ontvang van erfelijke rente, daaraf [waarvan] de plaatsen wijlen [weleer] waren de Riole, liggende aan de zuidzijde van den Zuiddijk en strekkende van den hoek van Hendrik-Janszoonsstraat oostwaart tot bij de Riole, uitkomende bij het brugsken terOostkeure" [tegenover Sint-Christoffels- gasthuis]. „Van Joos Zubboud, van 14 roeden lands, strekkende van den oosthoek van Hendrik-Janszoonsstraat en van de zuidzijde van den Zuiddijk oostwaarts het welk is een gedeel der Riole, bij [door] hem in 't jaar '27 uitgenomen jegens de stad, t' erfelijken cijns om 10 schell. gr. 's jaars, te betalen telken Sint-Maartensmis." Enz. Jakob de Grise nam 4 roeden (2 schell.), Daniël fs. Willems 14,5 r. (om 6 gr. de roede), Jonkvrouw Jan Buucs wede. 5 r. (3 sch.), Goossin f. Clais, 17 r., oost van den wegestrekkende ten Kaarsgieters hove (8 sch., 4 gr.)Gillis f. Pieters 8,5 r. en eener roedeliggende beoosten de straatwegende [voerende] ter Oostkeurewaarttegenover Sint-Christoffelsgast- huis (5 sch. gr.)." StadsreJc. van 1 Maart 1428 tot 1 Maart '29. „Jan de Baanst, 20 rd., van de Minnepitstraat oostwaarts strekkende tot het straatje van 's Kaarsgieters hove (te 4 gr. de roede)." StadsreJc. van 1 Juni 1431 tot 1 Jnni '32. Pieter Bouman wien 's gelijks is uitgegevenvan de voorn. Riole, strekkende van Gillis f. Pieters erve oostwaarts tot het steenen heulke van dezelve Riole, om 2 sch., 6 gr. 's jaars." StadsreJc. van 1 Juni 1432 tot 1 Juni '33.

Archief | 1878 | | pagina 318