73 (75). 53. De Speelstraat. Zij liep van de Sint-Pie- tersstraat tot aan den Pijnersdijk. Haar laatste deeltusschen dezen dijk en de Sint-Jorisstraat gelegen wordt ook wel de Korte Speelstraat geheeten. Waarom men op de kadastrale kaart van Sluis de Sint-Pietersstraat Speelstraat heeft ge noemd, is mij een raadsel. De Speelstraat zal wel haar naam dragen naar eene of meer speelmarkten speelplaatsen dobbelscholen of kwaakscholen plaatsen waar men speelbank of tuischbank hield waar men met dobbelsteenen en schijven op het verkeer-, speel-, kwaak- bord of de werptafel speelde, kortom, waar men dobbelde. (76). 54. Het Raas. Deze straat bewaart de herinne ring van een raas, dat is: eene plaat of zandbankwelke bij den vloed door het zeewater bedekt werd, doch bij ebbe droog - liep. Dit raas lag vóór den noorddijk van den Sluischen Ou den Polder en maakte het voornaamste deel uit van den Slui schen Nieuwen Polder. Oorspronkelijk heette de straat, die later liet Oude Raas, het Raas werd genoemdHoog straat of Pijnersdijk. Zoo lezen we b. v. nog in 't midden der L5e eeuw van een huisgelegen aan de noordzijde der Hoogstraat in het Raas. Achter dit oude of vroegere raas vond men wederom eene-riole. In 1431 lezen we nog, dat men in de Sint-J orisstraat had laten //cauchieden d i. cauchiedesteenen of straatkeien had laten leggentot den d ij k van den Raat se, hoogstwaarschijnlijk de zoogenaamde Nieuwe Kaai, oorspronkelijk de dijkwelke den Nieuwen Sluischen Polder het nieuwere deel der Sluische polderstadten noorden tegen het Zwin beschermde. Ook in andere aan zee of rivier gelegene plaatsen vond men een raas alste Kampenaan den IJ sel nabij de Zuiderzee, en te Brielle, aan de Maas, nabij de Noord zee. Zie Een blik enz., bladz. 40, noot x). (77). 55. De Nieuwe Kaai. //De straat, die men heet de Nieuwe kaai,''' was oorspronkelijk eene houten kaai strekkende tot bescherming en steun van den dijkdie den tweeden Sluischen of den Nieuwen Polder ten noorden be- Archief IIIe. dl. 2e. st. 6

Archief | 1878 | | pagina 319