75 (79). 58. De Rolleweg. De Rollebaue of Rolleweg is dat gedeelte van de Sint-Anna straathetwelk tusschen bet Windgat en den Zuiddijk lag. Hier alleen mocht met den bol gespeeld worden. Er werd daarop een recht geheven le droit des bouloires. In later eeuw toen straten en woningen hier verdwenen warenwerd de weidewelke tusschen de Speel straat en den Zuiddijk gelegen was en waarin ook de vroegere Rolleweg begrepen ligtde Kolfweide 1 geheeten ongetwijfeld naar deze Rolle- of Kolfbaan. De weide is nu gescheurd en bouw- of tuinland. Bij den Rolleweg lag iu de 14s en 15e eeuw eene brug over de Riolewelke, in oostelijke richting, achter Sint-Christoffelsgasthuis naar den Zuiddijk liep. (80). 59. De Sint-Brandarisstraat. Men vindt gewoonlijk //de Sint-Brandarisstraat tot den Oostwaterschepe den waterputdie nabij Schuttershof lag. Er was te Sluis een Sint-Brandarisgilde. 3 Welk gilde dit was, kon ik niet ontdekken. In de laatste helft der 16e eeuw vond ik een Sint- Brandarisstraatje vermeld, dat uitkwam aan de noordzijde van de Brugstraat en tusschen de Westpoort en de Mosselstraat moet gelegen hebben. Vóór dien tijd vond ik er nergens mel ding van gemaakt, 't Kan niet van veel beteekenis geweest zijn. (81). 60. De Mortierstraat. Zij ontleende onge twijfeld haar naam aan den mortier, welke tusschen haar en 1 Kolfweide verbasterde eerst tot Kolleweide, later tot Koeleweide. De weidewelke na den laatstgenoemden naam draagtheette oorspronkelijk Kogel weide of, liever, naar Sluische uitspraak, Koegelweide: men vond er in de 18e eeuw liet kogelhok der artillerie, 't Woord Koegelweide is nu onbekend: men hoort alleen Koeleweide. In 186. stiet, bij liet graven van de greppel welke den grintweg bepalen moestde spadewestwaarts van den Nieuwen Steeger en noordwaarts van de Hoogstraat, iu de Koeleweide op een witten steenen bal of kogel. Toen de werkman ik was toevallig daar ter plaatse op mijn verzoek een weinig dieper groef, kwamen ineenoogen- blik een twintigtal soortgelijke kogels voor den dag. Er liggen er, ongetwij feld nog een grooter aantal begraven. 2 't Was wellicht het ambacht der Kaarsengieters of Kaarsenmakers. Het Kaarsgietershof lag iu de onmiddellijke nabijheid der Sint-Brandarisstraat,

Archief | 1878 | | pagina 321