82 De beroemde, ofschoon in het buitenland beter dan in zijn eigen vaderland bekende, statisticus Willem Keesseboom schreef in zijne Proeven van politieke rekenkundebevattende drie verhandelingenwelker eerste handeltover de probable menigte des volks in de provincie van Holland en Westvriesland het volgendeOnder alle de gemeene dwalingen des volks is er misschien geeneomtrent dewelke meerder buitenspo- righeden zijn aan te merkenals er zijn omtrent de opinie //wegens de menigte der zielen, waaruit eenige natie, provintie of stadt bestaat. Zommige hebben van millioeneu gesprokendaar nauwlijks honderd duizenden te vinden waren andere hebben dat ter contrarie weder zoo klein gemaaktdat zij pas tot de helft a kwamen van 't getal't welk terzei ver tijd op apparente grondenelders van dezelve plaats wierd opgeteekend." Keesseboom schreef dit in 1738; 't is dus nog geen 150 jaren geleden, dat men omtrent het cijfer der bevolking geheel in het onzekere verkeerde. En wanneer, gelijk de franscheno. a. Mareau de Jonnes, beweren, de statistiek is la science des faits naturels, sociaux et politiques exprimés par des termes numériquesdan mag het inderdaad bejammerd wordendat onze voorouders zoo weinig werk hebben gemaakt van cijfers waaruit wij de maatschappelijke toestanden in vorigen tijd zou den hebben kunnen leeren kennen maar bij welker gemis wij nu het antwoord moeten schuldig blijven op vele vragen, wel ker beantwoording in de geschiedenis van stad en land zou te pas komen. Zoo is het in algemeene trekken, bekend, dat de stad Mid delburg in de 17° en 18e eeuw een aanmerkelijker trap van bloei en welvaart gekend heeft. Maar van welken invloed deze op haar bevolking in verschillende tijden geweest zijn hoe groot nu en dan die bevolking geweest isin welke mate uit het cijfer van de bevolking in verschillende tijdperken de toe- of afname van de welvaart der stad is af te leidenis ons geheel onbekend. Men wist het niet, omdat men ver-

Archief | 1878 | | pagina 328