83 zuiind had de cijfers te verzamelenwaaruit die kennis zou hebben kunnen verkregen worden. In den Tegenwoordigen staat van Zeeland, in 1751 uitgege ven wordt de toenmalige bevolking van Middelburg begroot op 25000 zielen, een cijfer, 't welk ook nog in 1779, volgens middelbare calculatiewerd aangenomen door dr. Samuel de Wind in zijn Bericht van het natuurlijk beloop der ziekten te Middelburg voorkomende in de Verhandelingen van de na tuur- en geneeskundige correspondentie sociëteit in de vereenig de Nederlanden, van dat jaar. Zooveel ik weet, is dat alles, wat men omtrent de vroegere bevolking van Middelburg in ge drukte geschriften lezen kan. Maar is dat cijfer juist? Zoo ja, was het, vroeger of later grooter of kleiner? In welken tijd heeft Middelburg zijn grootste bevolking gehad? Alvorens u de uitkomsten van een door mij in het archief der stad ingesteld onderzoek mede te deelen, wensch ik re kenschap te geven van de wijze waarop ik getracht heb ten deze tot eenig aannemelijk resultaat te geraken. Om de onbekende doch vermoedelijke bevolking van eenig land of van eenige stad bij benadering op te maken bezigen de statistici onderscheiden middelen als daar zijn het gelal der geboorten dat der gestorvenenhet aantal haardsteden huizen of huishoudens het getal huwelijken enz. een en ander vermenigvuldigd met zeker cijfer't welk men op grond van ervaring als gemiddelde factor meent te mogen aannemen. Ik zal wel niet behoeven te zeggen dat sommige van deze ele menten van berekening veel te onzeker zijn dan dat men ze zou mogen bezigenom daaruit aannemelijke resultaten af te leiden. Zoo zal men zonder groote moeite het aantal woon huizen te Middelburg, op verschillende tijden kunnen leeren kennen. Maar wat bewijst dit voor het cijfer van de bevol king? Wanneer men bijv. weet, dat in onze stad in 1739, 3885 huizen geteld werden; in 1796, 3836; in 1826, 2865 en in 1833 2656 alzoo 1230 minderdan kan men uit

Archief | 1878 | | pagina 329